Amatorska uprawa sadzonek pieprzu w domu powinna rozpoczynać się zimą, aby w momencie sadzenia była silna i osiągnęła wiek od 80 do 100 dni. Nie jest łatwo wykonać to zadanie w mieszkaniu, ale jest całkiem możliwe, jeśli dokładnie przestudiujesz wszystkie szczegóły opieki nad tą południową rośliną w czasie.

Rosnące sadzonki papryki

Nagrywanie i odmiany papryki słodkiej charakteryzują się długim okresem wegetacji, dlatego niezwykle trudno jest uzyskać dobry plon w środkowym pasie metodą beznasienną. Ułatwia to zadanie, że sadzonki tej kultury rzadko wyrastają i tolerują warunki na parapecie. Jeśli poradzisz sobie z problemem, jak wyhodować dobre sadzonki papryki w domu, potraktuj ją poważnie, odpowiednio przygotuj nasiona i glebę, dostarcz kiełki z dobrym światłem, a nawet w prostym mieszkaniu miejskim możesz osiągnąć doskonałe rezultaty.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odmiany pieprzu:

 1. Hybrydy są droższymi odmianami, ale mają wysoką wydajność i są mniej chore.
 2. Nie zaleca się sadzenia papryki w domu z własnych nasion zebranych z owoców mieszańców. Znaki rodzicielskie w tym przypadku często nie są przekazywane, co wpływa na wydajność.
 3. Wskazane jest sadzenie odmian o różnych okresach dojrzewania, aby mieć smaczne owoce przez cały ciepły sezon.
 4. Należy pamiętać, że w zimnym klimacie (Syberia, Ural) późne odmiany zwykle dojrzewają tylko w obecności szklarni.
 5. Termin dojrzewania wczesnego pieprzu wynosi 80-100 dni, dla średnich odmian do 130 dni, późnych odmian od 135-140 dni i więcej.
 6. Kształt owocu jest kulisty, stożkowaty, prostopadłościanu, owalny.
 7. Wielkość owocu - od 5 cm ("Kolobok") do 25 cm ("słodki banan") i więcej.
 8. Kolor owocu.
 9. Warunki wzrostu - istnieją specjalne odmiany dla szklarni i ogrodu warzywnego.
 10. Wysokość krzewów wynosi od 30 cm do 170 cm.

Przygotowanie nasion pieprzu do sadzenia sadzonek

Udane uprawianie sadzonek pieprzu w domu uzyskuje się tylko dzięki dostępności wysokiej jakości i odpowiednio przygotowanych nasion. Nasiona powinny być świeże. Nasiona mają normalne kiełkowanie w wieku 1-2 lat, po 3 latach kiełkowania mogą spaść o 50%. W obecności starego materiału należy sprawdzić z góry, termin dziobanie papryka może się różnić od 5 dni do 30 dni lub więcej w tych samych warunkach.

Przetwarzanie nasion papryki przed sadzeniem sadzonek oznacza dezynfekcję w 2% roztworze nadmanganianu potasu przez 20 minut lub nadtlenek wodoru 10%, a następnie przemycie ich wodą. Niektórzy fani ćwiczą bulgotanie w wodzie przy włączonej sprężarce, która nasyca ciecz tlenem. Według ekspertów metoda ta zwiększa kiełkowanie sadzonek w domu i przyspiesza kiełkowanie. Czas trwania tej operacji wynosi do 5 godzin. Należy pamiętać, że materiał do sadzenia w postaci tabletek lub kapsułek nie może być moczony.

Подготовка семян перца к посадке на рассаду

Jak moczyć nasiona papryki na sadzonkach?

W pytaniu, kiedy moczyć nasiona papryki dla sadzonek, amatorzy kierują się cechami odmian roślin. Pożądane jest wytwarzanie tego procesu od połowy lutego do 5 marca, tak że do czasu przeniesienia roślin do otwartej gleby, otrzymają sadzonki z pojedynczym pąkiem kwiatowym. Używanie stymulanty wzrostu , zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami opisującymi stężenie roztworu i czas moczenia nasion.

Jak moczyć nasiona papryki podczas uprawy w domu:

 1. Namocz stymulator " Epin "Lub" Cyrkon ", Jako alternatywę, możesz wziąć humat potasowy," Albit "," Idealny "lub inny lek.
 2. Następnie nasiona umieszcza się w mokrym gazie lub bawełnie na 2 dni, owijając je polietylenem.
 3. Całkowicie przykryć nasionami wody jest zabronione, dla wysokiej jakości rozwoju tlenu jest konieczne.
 4. Najlepsze warunki kiełkowania pieprzu są w temperaturze około 22-24 ° C.
 5. Как правильно замочить семена перца на рассаду

Jak siać słodką paprykę na sadzonkach?

Dodatkowe zbieranie opóźnia rozwój roślin na okres do dwóch tygodni, zasady sadzenia papryki dla sadzonek sugerują wysiew na tabletki lub wspólną tacę, a następnie przenoszenie do kubków, gdy pojawiają się 2 arkusze. Optymalna objętość doniczki wynosi 1 lub 2 l, ale można to zrobić w przestronnej szklarni lub przy niewielkiej liczbie sadzonek. Podczas sadzenia papryki w domu, musisz ograniczyć kubki do 100 ml - 200 ml lub wysokość pojemnika 15 cm.

Jak długo pieprz wyrasta na sadzonkach?

Kiedy wyrastają na parapecie pieprzu, kiełki często pojawiają się nierównomiernie w domu. Najczęściej ten problem występuje podczas pracy z suchym materiałem do sadzenia. Odpowiedź na pytanie, jak długo pieprz rośnie na sadzonkach zależy od jakości moczenie i kiełkowanie. Nieleczony w stymulatorze i nasiona, które nie wykiełkują, może wyrosnąć do 20-30 dni. Jeśli chcesz przyspieszyć proces i uzyskać sadzonki przez 7-15 dni, co jest niezwykle ważne dla późnego siewu, nie zaniedbuj moczenia.

Через сколько всходит перец на рассаду

Jak dbać o sadzonki papryki?

Główną troską o sadzonki papryki jest regularne podlewanie i utrzymywanie optymalnej temperatury wzrostu 26-28 ° C. W temperaturze 30-35 ° C rośliny są wyciągane szybciej, a ryzyko zakażenia chorobami grzybowymi wzrasta. Film jest usuwany natychmiast po plucie kiełkami. Sztuczne oświetlenie pieprzu w miesiącach zimowych jest obowiązkowym wydarzeniem, optymalne godziny światła dziennego do uprawy tej rośliny to 12-14 godzin. Przy pochmurnej pogodzie, domowe ekrany z folii odblaskowej pomagają poprawić sytuację.

Podlewanie sadzonek papryki

Wszyscy nowi obawiają się, jak często podlewać domowe sadzonki papryki. Tworzenie twardej, suchej skorupy na powierzchni ziemi jest nie mniej szkodliwe niż dodanie nadmiaru wody. Podlewanie kaset lub pojemników powinno odbywać się regularnie, ale bez silnego podlewania gleby. Stojąca woda podczas uprawy powoduje " czarna noga y i inne problemy. Zmniejsza ryzyko chorób za pomocą podłoża o lekkiej kompozycji i rozmieszczeniu otworów drenażowych w pojemnikach.

Полив рассады перца

Jak zanurzyć pieprz w sadzonkach?

Jeśli pieprz jest uprawiany w dużej ogólnej pojemności, to potrzebuje szczupaka. Proces ten przeprowadza się w fazie 2 liści, uprzednio zwilżając glebę. Przenieść sadzonki lepiej w osobnych kubkach po 150-200 ml. Najważniejszą rzeczą w pytaniu o to, jak zanurkować w domu sadzonki pieprzu, nie jest niszczenie delikatnych korzeni i ostrożne przenoszenie roślin wraz z małą grudką ziemi. Kołnierz korzeniowy jest cofnięty o 0,5 cm, po zerwaniu garnki są nawadniane i umieszczane w cieniu przez pierwsze kilka dni, a następnie przenoszone z powrotem na lekki parapet okna.

Как пикировать перец на рассаду

Jak karmić sadzonki papryki?

Gdy hoduje się je w domu przez dwa miesiące, gleba stopniowo się zanika, co prowadzi do zahamowania wzrostu. Dwa tygodnie po zerwaniu można rozcieńczyć pół łyżeczki mocznika i 2,5 ml humusu sodu w 1 l wody. Powtórne karmienie odbywa się 10 dni po pojawieniu się piątego liścia. Jest produkowany przez mocznik (0,5 łyżeczki / 1 l wody) z monofosforanem potasu (1 łyżeczka / 1 l wody). Gotowe nawozy do nawożenia sadzonek są teraz łatwo kupowane w sklepach. Idealnie nadają się Aquadon Micro, Orton Micro-Fe lub podobne złożone preparaty.