Dzisiaj wielu ogrodników próbuje wyhodować własne sadzonki. Jeśli na to masz mało miejsca na parapetach, możesz użyć jednej z metod bezrolnej uprawy sadzonek. Inaczej mówiąc, ta metoda uprawy sadzonek nazywa się Moskwa i to, że nasiona muszą być zasiane na najprostszym papierze toaletowym.

Jak rosnąć sadzonki w Moskwie?

Aby wyhodować sadzonki w sposób moskiewski, potrzebujemy papieru toaletowego, plastikowego kubka i plastikowej folii.

Wytnij paski polietylenowe o tej samej szerokości co papier toaletowy. Długość pasków powinna wynosić około 50 cm, można wykonać jedną lub kilka rolek, wszystko zależy od tego, ile nasion trzeba wykiełkować.

Na pasku folii ułóż tę samą długość taśmy papieru toaletowego. Posyp je wodą z butelki z rozpylaczem. W odległości 1 cm od krawędzi paska rozsmaruj nasiona w odległości 3-4 cm, co jest wygodne do wykonania pincetą. Na wierzchu kładziemy kolejny papier toaletowy, który jest lekko zwilżony wodą, a następnie kolejną warstwę z polietylenu. Przewracamy powstały wielowarstwowy pasek na luźny zwój, upewniając się, że krawędzie wszystkich warstw nie poruszają się.

Mocujemy rolkę elastyczną opaską, do której można przyczepić notatkę wskazującą rodzaj plonu. Włóż rolkę do szklanki z nasionami i wlej do niej około 1/4 pojemnika. Szklankę umieszczamy w plastikowej torbie z otworami wentylacyjnymi, które umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Gdy parowanie wody w kubku powinno zostać uzupełnione.

Ponieważ nasze sadzonki są uprawiane bez gleby, nie otrzymują składników odżywczych. Dlatego, gdy pojawiają się pierwsze kiełki, konieczne jest karmienie płynnymi nawozami humusowymi. Po raz drugi musisz wykonać nawożenie podczas otwierania liści. Pamiętaj, że stężenie nawozu powinno być dwa razy niższe niż zalecane w instrukcji.

Moskwa sadzonka jak rosnąć

Kiełkować wyhodowane sadzonki. Aby to zrobić, rozwałkuj rolki i usuń górną warstwę filmu. Ostrożnie odetnij kawałek papieru sadzonką, uważając, aby nie uszkodzić jego korzeni. Jeśli niektóre z nasion jeszcze nie wyrosły, możesz je zostawić na papierze i zwijając w rulon, ponownie wkładając do szklanki.

Cut paski z sadzonkami są sadzone w doniczkach lub taśmy naziemne . Podlewanie sadzonek powinno być minimalne. Potem, jak zwykle, wyhodować sadzonki.

W ten sposób można wyhodować sadzonki prawie wszystkich roślin warzywnych, a nawet kwiatów. Droga w Moskwie uratuje ją przed chorobą czarnej nogi i pozwoli zaoszczędzić miejsce na parapecie.