Antybiotyki to grupa naturalnych i półsyntetycznych substancji organicznych, które mogą działać z niszczącą siłą na drobnoustroje, a także zapobiegać ich rozmnażaniu. Obecnie istnieje wiele różnych antybiotyków, które mają różne właściwości. Wiele z nich jest nawet zabronionych ze względu na ich zwiększoną toksyczność. Wszystkie antybiotyki są podzielone na grupy według ich struktury chemicznej i działania.

Główne grupy antybiotyków to:

  • grupa penicylin;
  • grupa cefalosporyn;
  • antybiotyki makrolidowe;
  • antybiotyki tetracyklinowe;
  • antybiotyki aminoglikozydowe.

Jeżeli przepisano Ci silne leki do leczenia, po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie określić, do której grupy antybiotyków należy twój lek i jak prawidłowo jest ona przepisana.

Antybiotyki makrolidowe

Antybiotyki makrolidowe są najmniej toksyczne dla organizmu człowieka. Leki wchodzące w skład tej grupy mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, bakteriostatyczne, przeciwzapalne i immunomodulujące. Są stosowane w chorobach takich jak zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, kiła, błonica i zapalenie ozębnej. Jeśli dana osoba ma ciężką postać trądziku, toksoplazmozy lub mykobakteriozy, możesz użyć jednego z tych leków.

Antybiotyki makrolidowe są surowo zabronione dla osób podatnych na reakcje alergiczne. Nie możesz brać ich podczas ciąży, karmienia piersią. Osoby starsze, a także osoby z chorobami serca, powinny uważać na przyjmowanie tych leków.

Antybiotyki penicylinowe

Antybiotyki z grupy penicylin obejmują leki, które mają zdolność przeciwstawiania się powstawaniu komórek bakteryjnych, tj. zapobiec ich wzrostowi i reprodukcji. Penicyliny mają bardzo przydatne właściwości - zwalczają choroby zakaźne, których czynnik sprawczy znajduje się wewnątrz komórek ciała i są nieszkodliwe dla osoby, która przyjmuje leczenie. Najczęściej stosowanym antybiotykiem z grupy penicylin jest Amoksyklaw. Niedociągnięcia grupy penicylin obejmują ich szybką eliminację z organizmu.

Antybiotyki cefalosporynowe

Cefalosporyny należą do grupy antybiotyków beta-laktamowych i przypominają penicylinę w swojej strukturze. Antybiotyki z grupy cefalosporyn są stosowane w leczeniu wielu chorób zakaźnych. Te antybiotyki mają jedną bardzo ważną zaletę: walczą z tymi drobnoustrojami, które są oporne na penicylinę. Antybiotyki cefalosporynowe są stosowane w chorobach dróg oddechowych, układu moczowego, różnych zakażeń jelitowych.

Antybiotyki z grupy tetracyklinowej

Antybiotyki z grupy tetracyklin obejmują "tetracyklinę", "doksycyklinę", "oksytetracyklinę", "metacyklinę". Leki te są używane do zwalczania bakterii. Przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków tetracyklinowych, działania niepożądane, takie jak główne grupy antybiotyków zapalenie wątroby, uszkodzenie zębów, alergie.

Antybiotyki fluorochinolowe

Antybiotyki fluorochinolowe są stosowane w chorobach zakaźnych układu oddechowego, narządów moczowych, górnych dróg oddechowych i wielu innych chorób. Antybiotyki z tej grupy obejmują "Ofloxacin", "Norfloxacin", "Levofloxacin".

Antybiotyki grupy aminoglikozydowej

Antybiotyki aminoglikozydowe stosuje się w leczeniu ciężkich zakażeń. Rzadko powodują reakcję alergiczną, ale są bardzo toksyczne.