Procedura transfuzji krwi nie jest procesem łatwym, z własnymi zasadami i procedurami. Zaniedbanie tego może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet nieodwracalnych konsekwencji. Dlatego personel medyczny, który przeprowadza procedurę, zawsze podlega wysokim wymaganiom. Muszą mieć odpowiednie kwalifikacje i duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Zasady transfuzji krwi i jej składników

Przed rozpoczęciem procedury należy wziąć pod uwagę kilka głównych czynników:

  • wskazania i przeciwwskazania;
  • skutki uboczne;
  • możliwe komplikacje;
  • prawidłowy dobór produktów krwiopochodnych.

Podstawowe zasady transfuzji krwi i osocza

Przed zabiegiem należy przestrzegać kilku głównych punktów:

  1. Pacjent musi zostać poinformowany, że leczenie zostanie przeprowadzone w ten sposób, a on jest zobowiązany do autoryzacji tej procedury na piśmie.
  2. Krew musi być przechowywana we wszystkich określonych warunkach. Jest odpowiedni do transfuzji, jeśli ma czystą plazmę. Ponadto nie powinno być żadnych osadów, skrzepów ani płatków.
  3. Wstępna selekcja materiału przeprowadzana jest przez specjalistę z wykorzystaniem wcześniej przeprowadzonych badań laboratoryjnych.
  4. W żadnym wypadku nie możesz przetoczyć materiału, który nie był testowany na obecność wirusów HIV , zapalenie wątroby i kiła.

Zasady transfuzji krwi w grupach

Ze względu na naturę krwi dzieli się ją na cztery grupy. Osoby z pierwszej grupy często nazywane są dawcami uniwersalnymi, ponieważ mogą przekazać swój materiał dowolnej osobie. W takim przypadku mogą one być transfuzowane tylko krwią tej samej grupy.

zasady transfuzji krwi i jej składników

Są też ludzie - uniwersalni odbiorcy. Są to pacjenci, którzy mają czwartą grupę. Mogą wlać dowolną krew. To znacznie upraszcza proces znajdowania dawcy.

Osoby z drugą grupą mogą otrzymać krew pierwszy i to samo. Osoby z trzecim znajdują się w podobnej sytuacji. Odbiorcy przyjmują pierwszą i tę samą grupę.

Zasady transfuzji krwi - typy krwi, Rh

Przed transfuzją koniecznie sprawdź czynnik Rh . Procedura jest przeprowadzana tylko z tym samym wskaźnikiem. W przeciwnym razie musisz poszukać innego dawcy.