Wraz z nadejściem jesieni w życiu każdego hodowcy nadchodzi gorący czas. W przypadku dni pozostałych przed nadejściem zimnej pogody, wiele trzeba zrobić, od tego, jak poprawne i aktualne winogrona będzie przygotowany na zimę, zależy bezpośrednio od tego, czy w ogóle będzie w stanie przetrwać zimę. Porozmawiamy o tym, jakie przygotowania do zimy powinny dziś obejmować pielęgnację winogron jesienią.

Jak przygotować winogrona do zimowania?

Kluczem do udanego zimowania winogron będzie wdrożenie zestawu następujących działań:

  1. Racjonowanie . Nie jest tajemnicą, że winogrona spędzają większość swojej siły na formacji i dojrzewaniu zbiorów. Ponadto, dużo siły bierze i dojrzewanie samego wina. Niedojrzałe krzewy winorośli zazwyczaj nie są w stanie przetrwać zimy, marzną bez schronienia i wystawiają się pod nią. Dlatego najważniejszym zadaniem hodowcy jest podawanie racji liczby klastrów w taki sposób, aby krzew posiadał wystarczającą siłę do dojrzewania winorośli. Jeśli nie zostanie to zrobione, żniwo będzie niskiej jakości, a większość krzewów może umrzeć.
  2. Dokonywanie karmienia . Natychmiast po zbiorach należy karmić winogrona. Aby to zrobić, możesz użyć dowolnego nawozu organicznego zmieszanego z popiołem drzewnym.
  3. Głębokie podlewanie . W celu utworzenia rezerw wodnych na jesieni konieczne jest wyprodukowanie tak zwanego podlewania "wodą" co najmniej 3-4 kubełków wody pod każdym buszem. Najlepszy czas to druga dekada października.
  4. Przytnij . Przed przykryciem winogron na zimę, konieczne jest, aby je pokroić. Jak wspomniano powyżej, tylko dojrzałe wino, które ma brązowy kolor i charakterystyczny trzask, gdy jest zgięte, jest zdolne do zimowania bez strat. Rzęsy nie reagujące, odrzucone, zdeformowane i oidium muszą być bezwzględnie wycięte. Na każdym rękawie zaleca się pozostawienie tylko strzały owocowej i węzła zastępczego.
  5. jak wyciąć i przykryć winogrona na zimę
  6. Leczenie szkodników i chorób . Doskonałą opcją do obróbki winogron na zimę jest stosowanie cryprotektów ("MARS-Universal", "Vympel"). Nie tylko zwiększą odporność winogron na różne choroby, ale pomogą mu z mniejszą stratą przetrwać zimno.
  7. Układ schronienia . Istnieje wiele opcji niż pokrycie winogron na zimę, ale doświadczenie pokazuje, że lepiej nie używać do tego celu nieprzepuszczających powietrza materiałów. Suche schronienie winogron na zimę można ustawić za pomocą drewnianych osłon.