Gliceryna jest często stosowana jako składnik różnych domowych środków na stopy, gdzie skóra jest najbardziej szorstka.

Kąpiel z gliceryną

Kąpiele nie są tak bardzo terapeutyczne jak profilaktyczne, które pomagają zmiękczyć skórę, zapobiegają tworzeniu się gruboziarnistych obszarów lub zmiękczają je przed mechanicznym usuwaniem:

 1. Glicerynę (2-3 łyżki stołowe) dodaje się do ciepłej wody i nogi zanurza się na 15 minut. Po takiej kąpieli szorstka warstwa skóry jest znacznie łatwiejsza do usunięcia za pomocą kamień pumeksowy .
 2. W bulionie z rumianku dodać glicerynę (1-2 łyżki stołowe) i do 5 kropli olejku eterycznego cedru. Czas kąpieli jest taki sam, jak w poprzednim przypadku. Kąpiel taka służy do zapobiegania powstawaniu odcisków.

Maska do stóp z gliceryną i octem

Składniki:

 • gliceryna - 3 łyżki. łyżki;
 • ocet 9% lub jabłko - 1 łyżka. łyżka.

Gotowanie

Ocet i glicerynę dokładnie się miesza, po czym kompozycję nakłada się na piętach lub na stopach (w obecności odcisków). Stopy są owinięte w celofan i zakładane na skarpetki. Ta maska ​​przyczynia się również do zmiękczenia obszarów utwardzonych i usuwania martwych warstw skóry, ale aby osiągnąć pożądany efekt, należy go nakładać co najmniej 3-4 godziny, można nocować. Maska nakładana jest na wstępnie sparzone i obrane nogi.

Maska do stóp z gliceryną i amoniakiem

Składniki:

 • gliceryna - 3 łyżki. łyżki;
 • Wódka lub 70% alkoholu - 1 łyżka. łyżka;
 • amoniak - 1 łyżeczka.

Przygotowanie i stosowanie

Składniki maski miesza się i nakłada cienką warstwę na zrogowaciałe i uszkodzone obszary skóry w nocy. Maska ma nie tylko działanie zmiękczające, ale także przeciwzapalne, pomaga przyspieszyć gojenie mikropęknięć. Jednak w obecności głębokich pęknięć nie zaleca się ich stosowania, ponieważ ze względu na zawartość alkoholu i salmoniaku będzie on dużo palił.

Maska do stóp z gliceryną i ziołami

Kąpiel z gliceryną

Składniki:

 • gliceryna - 2 łyżki. łyżki;
 • kwiaty rumianku - 1 łyżka. łyżka;
 • kora dębu - 1 łyżka. łyżka;
 • woda - 1 szklanka.

Przygotowanie i stosowanie

Zioła są mieszane, wlewa się wrzącą wodę i podaje przez 15-20 minut. Gotowy wywar jest filtrowany, mieszany z gliceryną i wcierany w nogi przed pójściem spać, po czym trzeba nosić bawełniane skarpety. Rano zaleca się płukanie stóp ciepłą wodą.