Brama Alcalá ( Madryt ) - struktura granitu na Plaza de la Independencia. Styl pomnika jest przejściowy między barokiem a klasycyzmem. Brama Alcalá, podobnie jak ta o tej samej nazwie, nosi nazwę drogi łączącej Madryt i Alcalá de Henares (Plac Niepodległości dzieli ulicę Alcalá na 2 części). Brama jest narodowym zabytkiem.

Trochę historii

Madryt od dawna otoczony jest murami miejskimi. I jest zrozumiałe, że w tych murach były bramy. Stara Puerta de Alcala została wzniesiona w 1598 r. Na cześć przybycia królowej Margarity Austrii z Walencji i była jedną z pięciu głównych bram Madrytu. Potem były znacznie mniejsze i składały się z centralnego łuku i dwóch bocznych rozszerzeń. Jednakże, gdy ulica Alcala została rozbudowana, istniała potrzeba zwiększenia przepustowości bramy, a tym samym jej rozbudowy. W 1764 r. Rozpoczęto budowę nowych bram pod kierunkiem architekta Francesca Sabatiniego. Wielkie otwarcie bramy nastąpiło 14 lat później, w 1778 roku. Ściana po obu stronach istniała do 1869 roku.

Wygląd bramy

Ponieważ projekty były prezentowane bardzo często, trudno było królowi Karolowi III pozostać przy jednej z opcji, dlatego uznając Sabatiniego za zwycięzcę, nie wybrał on wersji projektu, która mu się podobała - kolumnami lub pilastrami. W rezultacie wykorzystano obie opcje, a fasada bramy po obu stronach wygląda inaczej. Wschodnia fasada zdobiona jest 10 granitowymi kolumnami, a fasada zwrócona do miasta ma 6 podpór w formie pilastrów, a tylko w pobliżu łuku centralnego znajdują się 2 pary słupów w formie kolumn.

Wysokość bramy wynosi 21 metrów. Jest to 5 przęseł: 3 środkowe z półokrągłymi łukami i 2 skrajne z prostokątnym. Półkoliste łuki zdobią głowy lwów, prostokątne - rogi obfitości. Nad łukiem centralnym po obu stronach napis "Rege Carolo III. Anno MDCCLXXVIII ", które można przetłumaczyć jako" W imię króla Karola III, 1778 "lub" Będąc królem Karola III, 1778 ". Na zewnątrz nad inskrypcją znajduje się tarcza wspierana przez Geniusza i Chwałę. Po bokach są figury dzieci.

Łuki boczne zdobią wizerunki czterech głównych cnót: mądrości, sprawiedliwości, umiarkowania i odwagi. Autorem zdjęć jest Francisco Arribas. Rzeźby wykonane są z wapienia w barokowy sposób.

Ciekawy fakt

W 1985 roku o bramie Ana Belen i Victorze Manuelu powstała piosenka poświęcona bramie, która zajmowała najwyższe pozycje na listach hiszpańskich i latynoamerykańskich.

Jak się tam dostać?

Możesz dotrzeć do bramy ze stacji metro Retiro i Banco de Espana; z pierwszej stacji, aby się zbliżyć, ponieważ brama jest bardzo blisko park Retiro .

Ворота Алькала вид издали со стороны городаВорота Алькала - добродетель мужестваВорота Алькала - надпись над центральной аркой