W szwedzkim mieście Linkoping jest niezwykłe miejsce - skansen - skansen Gamla Linkoping. Tłumaczenie z języka szwedzkiego brzmi jak Old Linköping. Znajduje się w obszarze miejskim Östergötland.

Tło historyczne

Idea stworzenia muzeum etnograficznego powstała w połowie ubiegłego wieku, kiedy w centrum miasta zdecydowano się na zburzenie starych budynków i na ich miejsce zbudować nowe nowoczesne budynki. Ale szwedzki polityk Lennart Sjöberg martwił się masowym wyburzaniem budynków. Przedstawili ideę stworzenia w tym obszarze skaningu, dzięki któremu zachowane zostanie dziedzictwo architektoniczne regionu.

Здание банка

Muzeum Gamla Linköping zdecydowało się zorganizować na terenie, który wcześniej należał do farmy Valla. Pierwszym budynkiem, który został zainstalowany na terenie muzeum, było gospodarstwo Huitfeltska. Później, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, przeniesiono tu inne budynki, umieszczając je zgodnie z planem centrum miasta. Najstarszy dom muzeum został zbudowany w 1660 roku.

Самый древний дом в музее

Co zobaczyć?

W skansenie Gamla Linkoping można:

  1. Odwiedź stare budynki komunalne i domy prywatne, obejrzyj muzea i namioty rzemieślnicze. Istnieje teatr na wolnym powietrzu z parkietem tanecznym i muzeum kolejnictwa.
  2. Танцплощадка
  3. Przejdź przez dzielnice skansenu i poznaj życie tego szwedzkiego miasta sto lat temu. Opowie o brukowanych ulicach i drewnianych domach, placach zabaw, altankach i ogrodach za domami.
  4. Беседка в музее под открытым небом
  5. Odwiedź farmę i dowiedz się, jak żyli mieszkańcy tego regionu.
  6. Odwiedź dawną straż pożarną i zobacz starą kręgielnię.
  7. Пожарная станция в скансене
Кегельбан

Funkcje wizyty

Dla wygody turystów w muzeum są otwarte kawiarnie, restauracje, sklepy, w których można kupić w pamięci zwiedzanie muzeum różnych pamiątek. Odwiedzający muzeum są rozrywani przez lokalnych artystów.

Артисты, развлекающие посетителей

Dla osób pragnących zatrzymać się tu na noc oferujemy kilka opcji zakwaterowania.

Wejście do muzeum Gamla Linköping jest bezpłatne, ale do zwiedzania muzeów trzeba wykupić bilet. Przejazdem za przejazd będzie wycieczka lokomotywą, która biegnie przez las na duże odległości.

Улица в Гамла Линчёпинг

Jak dostać się do muzeum Gamla Linköping?

Dostań się Linkoping gdzie znajduje się skansen, jest to możliwe na różnych typach transport :

  1. Najbliższy Międzynarodowy port lotniczy Skavsta położony 100 km od miasta. Stamtąd, po 1,5 godziny jazdy autobusem po drodze, dojdziesz do głównego dworca kolejowego. Bliżej miasta to kolejne lotnisko, z którego można latać Kopenhaga , Monachium lub Helsinki.
  2. Od Sztokholm wygodnie jest dostać się do Linköping pociągiem. W ten sposób zajmie to 1 godzinę. 40 min.
  3. Do Gamla Linkoping można dojechać autobusem. Droga ze Sztokholmu trwa 2-3 godziny, z Göteborga - 4 godziny, a z Malmö - 6 godzin.