Higiena to nauka, która bada wpływ różnych czynników środowiskowych na życie człowieka. Higiena żywienia jest gałęzią nauki odpowiedzialną za użyteczność, celowość i racjonalność żywienia. Oznacza to, że daje nam to podstawę informacyjną, aby nasza żywność była jak najbardziej zdrowa.

Do higieny żywienia człowieka można przypisać w pełni wszelkie informacje, których celem jest dieta . Obejmuje to dietę i utratę wagi, zdrową żywność oraz tryb konsumpcji żywności i wiele innych.

Zawartość kalorii

Jeśli zdecydujesz się dostosować swoje życie do higieny i kultury jedzenia, musisz zacząć od zawartości kalorii. Dzienna dawka osoby powinna odpowiadać jego zużyciu energii. Objętość kaloryczna diety powinna odpowiadać płci, zajęciu, wiekowi, aktywności fizycznej danej osoby.

Aktywnie zaangażowany w sport, człowiek zużywa znacznie więcej energii (a więc i kalorii) niż przeciętny domownik. Wartość energetyczna diety kobiet jest zawsze o 15% niższa niż u mężczyzn, a wynika to nie z rodzaju aktywności, ale z mniej intensywnych procesów metabolicznych. W tym samym czasie w czasie ciąży i laktacji potrzeby ciała kobiecego gwałtownie wzrastają, a wraz z nim zwiększa się kaloryczność.

Wartość energetyczną diety mierzy się w kilokaloriach, oznaczając ilość energii uwolnionej podczas ich spalania.

Przy niewielkim wysiłku fizycznym - 25 kcal / kg.

Średnie obciążenie wynosi 30 kcal / kg.

Wysokie obciążenie - 35-40 kcal / kg.

Zawodowi sportowcy - 45-50 kcal / kg.

Ilość i proporcje składników odżywczych

Następnym punktem w higienie odżywiania człowieka jest proporcjonalność diety. Skład diety powinien obejmować białka, węglowodany, tłuszcze, sole mineralne, witaminy - wszystkie składniki, bez wyjątku, "szkodliwe dla sylwetki" tłuszcze lub węglowodany.

Idealna proporcja białek, tłuszczów, węglowodanów - 1: 1: 4.

Jeśli chodzi o minerały, tutaj wszystko jest trudniejsze, ponieważ muszą one w pełni występować, a jest to 60 gatunków. Wśród nich znajdują się makroelementy i pierwiastki śladowe (te, w których zapotrzebowanie nie przekracza 1 mg / kg). Jeśli jeden z minerałów nie dotrze, wystąpi uszkodzenie metaboliczne.

Przy braku witamin organizm zaczyna wykazywać oznaki niedoboru, które można nazwać niedokrwistością lub niedoborem witamin. Mówiąc prosto, brak jakiejkolwiek witaminy prowadzi do spowolnienia wzrostu, regeneracji, spadku wydajności i rozwoju charakterystycznych chorób.

Dystrybucja żywności w ciągu dnia

Higiena żywności jest również zaangażowana w dietę, czyli dystrybucję pożywienia w ciągu dnia i stosunek kalorii na jeden posiłek, najlepiej 6 posiłków dziennie. Ale w praktyce najważniejsze jest, aby przerwa między posiłkami nie przekraczała 4 godzin, ta zasada dotyczy wszystkich kategorii populacji.

Śniadanie powinno zawierać 25-35% dziennej wartości kalorii, obiad - około 40%, a kolacja - 20-25%.

W takim przypadku śniadanie - to naprawdę integralna część diety, ponieważ w tym momencie tworzy się rezerwę energii na cały dzień roboczy. Kolacja (w przeciwieństwie do większości ludzi) jest łatwym posiłkiem, który uzupełnia utraconą energię. Menu kolacji powinno składać się z lekkostrawnych pokarmów, które nie pobudzają ani apetytu, ani układu nerwowego. Oczywiście obiad powinien być nie później niż 2 godziny przed snem.

Gotowanie higieniczne

Nie możemy mówić o higienie żywności, ponieważ ignorujemy to higiena żywności części będą negować wszystkie dotychczasowe wysiłki zmierzające do zharmonizowania ich tabeli.

Po pierwsze, produkty powinny być myte, bez względu na to, jak czyste i ekologiczne są.

Po drugie, gąbki i ściereczki do mycia naczyń, stołów, powierzchni roboczych powinny być zmieniane tak często, jak to możliwe, ponieważ bakterie bardzo aktywnie rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Po trzecie, łyżka, która była w naszych ustach, nie powinna migrować do zwykłego rondla. Oznacza to, że jeśli podczas gotowania spróbujesz dania na gotowość, zasolenie, ostrość, zużytą łyżkę należy umyć i nie upuścić z powrotem do pojemnika.