Z powodu niewłaściwego leczenia zęba, osoba może mieć przetokę - zapalenie objawiające się na dziąśle w postaci worka z płynem (ropa i krew). Jest to główny sygnał, że zapalenie i infekcja rozwinęły się w zębie, a sama przetoka to nic innego jak ropny kanał, przez który organizm pozbywa się toksyn.

Przetoka na dziąśle - objawy

Możliwe jest rozpoznanie przetoki na własną rękę, ale ostateczna diagnoza jest dokonywana w gabinecie po badaniu lekarza i prześwietlenia.

  1. Ocena uczuć. Przede wszystkim przetoki są określane przez doznania: jeśli czujesz, że guma nabrzmiewała i powiększała się, a także odczuwasz ból w tym obszarze, jeśli ząb w tej gumie wstaje i powstaje ból podczas stukania, to prawdopodobnie jest to ropne zapalenie. Należy jednak zauważyć, że nie można zaobserwować obecności bólu i ruchu zębów.
  2. Ocena poprzez wzrokową inspekcję. Umyj ręce mydłem antybakteryjnym, wytrzyj je alkoholem i stań przed lustrem w pokoju z dobrym oświetleniem, zobacz, jak wygląda przetoka na dziąśle: często jest to niewielki guzek z białawym środkiem, który wygląda jak kapsułka.

Zewnętrzne badanie stanu zapalnego w domu iw stomatologii pozwala ustalić, czy jest to przetoka czy nie. Ale tylko za pomocą promieni Roentgena możesz dowiedzieć się, jaka jest skala tego zapalenia, dlatego jeśli lekarz rozpocznie leczenie bez migawki, powinieneś uważać na jego usługi.

Co to jest niebezpieczna przetoka na dziąsłach?

Ropna przetoka na dziąśle może prowadzić do utraty zębów, zniszczenia dziąseł, aw najgorszym przypadku przetoka przechodzi przez policzek, wpływając na tkanki miękkie twarzy. Jeśli przetoka nie jest leczona, wówczas oprócz tych powikłań może wystąpić zapalenie kości i szpiku.

Nasilenie wpływu przetoki na dziąsła zależy od czasu, w którym pacjent traci, opóźniając leczenie. Jeśli natychmiast udasz się do lekarza, to zapalenie można wyleczyć w ciągu tygodnia, usuwając ostrą postać w ciągu 2-3 dni.

Przyczyny przetoki na dziąsłach

Zanim wyleczysz przetokę na dziąsłach, musisz zrozumieć, że przyczyną ropnego procesu są stany zapalne i infekcje. Środki mające na celu zewnętrzną dezynfekcję przetoki są nieskuteczne, ponieważ proces zapalny przebiega głęboko w tkankach, a obróbka powierzchniowa, jeśli daje wyniki, to tylko przez chwilę.

  1. Najczęstszą przyczyną przetoki jest zapalenie okostnej lub niewłaściwe leczenie tej choroby.
  2. Może również pojawić się przetoka z powodu opóźnienia wyrzutu zęba mądrości.
  3. Niewłaściwe leczenie próchnicy zębów prowadzi również do powstania przetoki.
  4. W rzadszych przypadkach przetoka występuje z powodu zapalenia dziąseł torbielowatych.

Jak leczyć przetokę dziąseł?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli podejrzewa się przetokę na dziąsło, jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie prześwietlenia.

  1. Czyszczenie kanału zębowego. Jeśli okaże się, że przetoka w dziąśle zęba powstała z powodu zapalenia przyzębia, lekarz podejmie kroki w celu jej leczenia: otwórz kanał dentystyczny i oczyść go z martwiczej tkanki. Ta procedura jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Następnie nałoży specjalną medyczną pastę i może wyznaczyć kurs fizjoterapii. Po zakończeniu kanał jest uszczelniony.
  2. przetoki na objawy dziąseł
  3. Leczenie farmakologiczne. Na tym etapie rozpoczynają się antybiotyki i ewentualnie leki przeciwhistaminowe. Gentamycyna lub analogi 2 ampułek domięśniowo w ciągu tygodnia są stosowane jako antybiotyki. Suprastin lub tsetrin są przepisywane jako leki przeciwhistaminowe. W przypadku silnego bólu przepisywane są leki przeciwbólowe (np. Ketorol).
  4. Przetwarzanie lokalne. Leczenie antybiotykami pomaga pozbyć się bakterii, jednak nie będzie zbyteczne leczenie jamy ustnej środkami przeciwbakteryjnymi przez kilka dni: furatsilinom, nadtlenek wodoru, ekstrakt z rumianku, krwawnik pospolity i nagietek.