Każda osoba w ciele ma drożdżopodobne grzyby, które się nie manifestują. Jednakże, przy zmniejszonej odporności w wyniku zaostrzenia przewlekłych patologii, antybiotyków lub stresu, grzyb w jamie ustnej może być aktywowany. Identyfikacja prawdziwej przyczyny i jej eliminacja pomoże poradzić sobie z chorobą.

Objawy grzyba w jamie ustnej

Sam możesz wykryć chorobę. Wśród głównych cech są:

  • biała powłoka na wewnętrznej powierzchni policzków, języka;
  • obrzęk i zaczerwienienie języka;
  • nieprzyjemny zapach;
  • suchość, swędzenie i palące usta .

Z poważną postacią blaszki miażdżycowej wpływa na całą śluzówkę jamy ustnej, tworzą się pęki, oskrzela, skóra i paznokcie.

Jeśli tablica na błonie śluzowej i języku ma czarny odcień, wskazuje to na obecność chromogennego grzyba w jamie ustnej. W tym samym czasie na zębach wykrywa się ciemnozielone plamy, których kolor jest spowodowany wytwarzaniem produktów życiowej aktywności mikroorganizmów - chlorofilu. Możliwe jest ustalenie konkretnego rodzaju choroby i postawienie diagnozy dopiero po badaniu.

Grzyb w jamie ustnej i jej objawy są bardzo niewygodne. Osoba doświadcza dyskomfortu podczas jedzenia ostrego, kwaśnego, gorącego jedzenia, a mówienie staje się bolesne.

Leczenie grzybicy candida w jamie ustnej

Przede wszystkim należy pozbyć się choroby wywołującej aktywność grzybów. Bardzo ważne jest ukończenie leczenia przepisanego przez lekarza, ponieważ istnieje wysokie ryzyko nawrotu.

Lekarz przepisuje antybiotyki Fluorozitozone i Flucose i takie środki do użytku zewnętrznego:

  • Clotrimazole;
  • moździerz kwas borowy ;
  • Decaminowa maść.

Lekarz może również zalecić płukanie jamy ustnej naparem z nagietka, rumianku, propolisu i roztworu nadmanganianu potasu. Przydatne jest picie większej ilości płynu o wysokiej kwasowości (kompot, sok).