Każda wysypka na skórze powoduje wiele niedogodności dla właściciela. Trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, tworzy obszar zapalny, który psuje cały wygląd estetyczny.

Jak wygląda trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny w jego przejściu zewnętrznym można łatwo pomylić z alergiczną wysypką. Są małe, ale zajmują duży obszar skóry. W kolorze hormonalnej trądziki czerwonej z białą plamą pośrodku. Po naciśnięciu na miejsce zapalenia pojawia się ostry ból. Zazwyczaj pryszcze hormonalne zlokalizowane są na twarzy i szyi, ale w szczególnie ciężkich przypadkach mogą również pojawić się na klatce piersiowej.


Przyczyny trądziku hormonalnego u kobiet

Hormonalna niewydolność prowadzi do pojawienia się trądziku na twarzy, nie tylko u dziewcząt w wieku dojrzewania, ale także u starszych kobiet. Jeśli w badaniach krwi zwiększona ilość hormonu androgenowego, wynikiem jest wysypka na skórze. Ponadto trądzik hormonalny pojawia się, gdy:

 • menstruacja;
 • słabe gruczoły nadnerczy;
 • choroby przenoszone drogą płciową;
 • dysfunkcja jajników po aborcji;
 • wczesna menopauza ;
 • nadmiar lipidów;
 • naruszenie metabolizmu tłuszczów;
 • dziedziczność.

Zapobieganie trądzikowi hormonalnemu

Aby zapobiec pojawianiu się nowych wysypek, należy przestrzegać kilku zasad:

 1. Zanim rozpoczniesz leczenie trądziku hormonalnego, musisz zwrócić uwagę na odżywianie i normalizować dietę. Spożywanie pokarmów o zwiększonej ilości błonnika pomoże wyeliminować ślady choroby.
 2. Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Tylko codzienne mycie balsamami, otarcie tonikiem i okazjonalne używanie masek i peelingu pomaga zapobiegać powstawaniu hormonów trądzikowych.
 3. Równie ważna jest minimalizacja stresu, eliminacja stanów depresyjnych i brak złego samopoczucia, ponieważ stan moralny jest proporcjonalny do wysypki na skórze.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

trądzik hormonalny u kobiet

Ważne jest, aby kontrola leczenia trądziku hormonalnego była prowadzona nie tylko przez dermatologa i endokrynologa, ale także przez ginekologa.

Specjaliści przeprowadzający badania krwi i rozmazy będą określać poziom hormonów. Dowiedzenie się dokładnie, gdzie wystąpił brak równowagi w systemie, lekarze zapewnią leczenie tej dolegliwości.

Jeśli wystąpi poważne zapalenie, to jod jest skuteczną pomocą w jego uldze. Wrzucając kilka kropli na obszar objęty stanem zapalnym, można przyspieszyć proces gojenia.

W przypadku trądziku hormonalnego u kobiet ginekolog może przepisać doustne środki antykoncepcyjne. Chociaż biorąc je i długo, ale pigułki hormonalne będzie w stanie znormalizować równowagę hormonów w ciele.