Opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego (IUGR płodu) - stan, w którym waga i rozmiar płodu nie odpowiadają wiekowi ciąży (ciąża). Pomiar wielkości płodu jest ustalany za pomocą ultradźwięków poprzez porównanie uzyskanych wymiarów z danymi tabelarycznymi. Postaramy się zrozumieć przyczyny opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego, stopnia nasilenia, jego leczenia i zapobiegania.

Płód Zvur - przyczyny i etapy

Przyczyny opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu mogą być całkiem spore. Najważniejsze z nich są następujące:

  • przewlekła niedotlenienie wewnątrzmaciczne spowodowane ciężkim stanem przedrzucawkowym, zakażeniem domacicznym, szkodliwymi nawykami (palenie tytoniu, alkoholizm, narkomania, konflikty wywołane przez Rh, niedokrwistość u kobiet w ciąży);
  • ciąża mnoga (dwa lub trzy płody pobierają znacznie mniej tlenu i substancji odżywczych niż pojedynczy płód);
  • nieprawidłowości budowy łożyska i pępowiny;
  • kobiety żyjące na wyżynach.

Przy określaniu zgodności wielkości wymiaru płodu obwód głowy, długość ramion i nóg, długość i masę ciała. Istnieją trzy kliniczne etapy opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego.

  1. IUGR płodu 1 stopnia charakteryzuje się opóźnieniem rozwoju dziecka o nie więcej niż 2 tygodnie.
  2. W przypadku IUGR płodu o 2 stopnie opóźnienie w rozwoju płodu wynosi od 2 do 4 tygodni.
  3. Stadium 3 IUGR charakteryzuje się opóźnieniem w rozwoju płodu o ponad 4 tygodnie.

Leczenie IUVR płodu

W leczeniu płodowego wewnątrzmacicznego zespołu opóźniającego wzrost należy postępować od przyczyny, która doprowadziła do patologii. Na przykład leczenie zakażenia wirusem cytomegalii lub różyczki znacznie poprawia stan płodu. W przypadku niewydolności krążenia krwi łożyskowego zaleca się prowadzenie terapii lekowej.

  1. Funkcja troficzna łożyska jest poprawiona przez takie leki, jak Actovegin i Curantil. Poprawiają krążenie krwi w łożysku i przyczyniają się do aktywacji procesów metabolicznych.
  2. Leki promujące rozluźnienie macicy (tokolityczne, przeciwskurczowe) - Ginipral, No-shpa . leczenie płodu
  3. Kompleksy witamin i minerałów (Magne B6, Witaminy E i C).

Tak więc rozważaliśmy taką patologię, jak opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego (IUGR) płodu, co może mieć negatywne konsekwencje. Mianowicie, do czasu spodziewanego porodu dziecko może być niedojrzałe i potrzebować dodatkowej pomocy. Dlatego, aby zapobiec rozwojowi tego zespołu, konieczne jest porzucenie złych nawyków, bycie na świeżym powietrzu i stosowanie się do zaleceń lekarza.