małe zdolności motoryczne i mowa dziecka "Ścisła ręka i brak oszustwa" - matki wiedzą, że popularna ekspresja ma naukowe uzasadnienie. Mówiąc dokładniej, związek między drobnymi motorycznymi umiejętnościami a rozwojem mózgu, a zwłaszcza mową, jest sprawdzonym i niepodważalnym faktem. Oczywiście nie mówimy o żadnych sztuczkach i oszustwie, wszystko jest o wiele prostsze i bardziej prozaiczne. Zdolność do wykonywania wyraźnych i precyzyjnych ruchów, umiejętne zarządzanie palcami i dłońmi - to gwarancja dobrych wyników w nauce, rozwoju aparatu mowy, kreatywności, uwagi, pamięci, myślenia. Dlatego lekarze i pedagodzy zdecydowanie zalecają rodzicom wykonywanie podstawowych ćwiczeń rozwój umiejętności motorycznych dziecko, prawie od urodzenia.

Rozwój mowy poprzez umiejętności motoryczne

Związek ruchów rąk z rozwojem zdolności umysłowych i twórczych człowieka ustalono w II wieku pne dzięki licznym badaniom i obserwacjom. Zależność rozwoju mowy i drobnych zdolności motorycznych małego dziecka można prześledzić szczególnie dobrze. Z natury ruchów palców i umiejętności dziecka możesz wyciągnąć wnioski o tym, jak szybko się odezwie, jak zrozumiała i zrozumiała będzie jego mowa. Istnieją specjalne tabele, w których podstawowe normy i wymagania są podane w zależności od wieku dziecka. Pomagają określić, czy miękisz posiada niezbędne umiejętności, i zwrócić uwagę na czas, jeśli wystąpi jakiekolwiek opóźnienie.

Z reguły dzieci, których rodzice wykonywali specjalne zajęcia ćwiczenia dla rozwoju umiejętności motorycznych , rzadko występują problemy z niedorozwojem mowy. Od wieku dwóch miesięcy możesz delikatnie popijać palce, ćwiczenia dla rozwoju umiejętności motorycznych wykonywać ruchy okrężne, wkładać rączkę różną od obiektów dotykowych. Dzieci starsze prawdopodobnie będą lubiły różne słoiki z pokrywkami, które można otwierać i zamykać, układać kasze w różnych pudełkach, specjalne zabawki, takie jak piramidy, kostki, sznurówki. Trzeba zrobić z aplikacjami dla dzieci, modelowaniem ciasta i plasteliny, rysowaniem za pomocą malowania palcami - wszystko to ma korzystny wpływ na dobre zdolności motoryczne pióra. Wiele uwagi poświęca się rozwojowi mowy poprzez umiejętności motoryczne w szkołach specjalnych i przedszkolach. Dzieci od 1 roku do 5 lat wykonują ćwiczenia palcem przed każdą sesją i przerwami.