Drobne zdolności motoryczne Wszyscy słyszeliśmy, że konieczne jest rozwijanie umiejętności motorycznych u dzieci, ale nie każdy wie, jak to zrobić w sposób kompetentny.

Przez drobne zdolności motoryczne rozumie się cienkie i precyzyjne ruchy palców.

Naukowcy wykazali, że ośrodki mowy i motoryczne mózgu znajdują się bardzo blisko siebie. Dlatego stymulacja ruchu palców dziecka sprzyja aktywacji mowy. Na tej podstawie, aby nauczyć dziecko mówienia, należy wyćwiczyć jego aparat artykulacyjny i ruchy jego palców.

Zauważono, że motor ręczny oddziałuje na myślenie i uwagę, koordynację i obserwację, a także pamięć ruchową i wzrokową. Precyzyjne ruchy rąk i palców będą przydatne w życiu codziennym dziecka, aby odpowiednio się ubierać, rysować, a następnie pisać, trzymać sztućce itp. Dlatego wiele uwagi poświęca się rozwijaniu drobnych zdolności motorycznych palców.

Ruchliwość rąk każdego dziecka przechodzi indywidualną ścieżkę rozwoju. Początkowo dzieciak bierze zabawkę całą swoją dłonią, a następnie uczy się robić małe przedmioty dwoma palcami. I tylko z czasem ruchy palców stają się coraz bardziej zręczne i pewne siebie.

Gry motorowe ręczne

Aby pomóc dziecku w rozwoju, zaleca się prowadzenie zajęć z umiejętności motorycznych rąk. Eksperci zalecają rozpoczęcie ich w wieku około ośmiu miesięcy.

  1. Przydatne do tego masaż palców i dłonie. Znajomy dla wszystkich z gier z dzieciństwa w "Forty" i "Ladushki" - dokładnie tego potrzebujesz!
  2. Jednoroczne dzieci powinny już uczyć się przewracać strony w książkach, a dla młodszych maluchów czerpać przyjemność z prostowania papieru.
  3. Dzieci uwielbiają dotykać koralików wokół szyi matki.
  4. Słoiki z różnymi zbożami - kolejna pożyteczna rozrywka dla dziecka, która chętnie dotknie ziarenka.
  5. Naucz dziecko, jak przykręcać i odkręcać korek na butelkach o różnych rozmiarach.
  6. Starsze dziecko powinno już być nauczone wiązania sznurowadła , sterowane zamkiem błyskawicznym i guzikami na ubraniach.
  7. Dzieci w każdym wieku uwielbiają modelowanie plasteliny, gliny lub ciasta. Lekcje umiejętności motorycznych
  8. Przydaje się nauczanie dzieci rysujących na płaszczyźnie pionowej. Dzieci poniżej trzeciego roku życia chętnie zbierają puzzle i układają mozaiki. Pięciolatkom można już zaufać nożyczkami i nauczyć ich cięcia.

Aby pomóc rodzicom w kształtowaniu drobnych zdolności motorycznych dziecka, wydano wiele korzyści, na przykład książka S. E. Bolshakova, która zawiera ciekawe odmiany palców i jest bardzo popularna wśród współczesnych rodziców. Również w sprzedaży dostępne są różne zabawki edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.