żeński układ rozrodczy W strukturze kobiecego układu rozrodczego zwykle rozróżnia się dwie grupy narządów: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsze znajdują się bezpośrednio w jamie miednicy i obejmują: jajniki, jajowody, macicę, pochwę. Zewnętrzne organy kobiecego układu rozrodczego znajdują się bezpośrednio w regionie krocza. Należą do nich: łonowe, duże, a także małe wargi sromowe, łechtaczka, błona dziewicza, gruczoł Bartholina. Rozważ te struktury anatomiczne bardziej szczegółowo.

Jakie są strukturalne cechy narządów wewnętrznych narządów płciowych?

Jajnik, należący do gruczołów dokrewnych, jest połączonym organem eliptycznym. Jego długość jest niewielka - około 4 cm, a szerokość nie przekracza 2,5. Mimo tak małych rozmiarów, to właśnie ten narząd układu rozrodczego odgrywa najważniejszą rolę w syntezie hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu.

Prawdopodobnie macica w anatomii kobiecego układu rozrodczego zajmuje centralną pozycję. Ten niesparowany, mięsny narząd jest naczyniem dla płodu. Pomimo niewielkich rozmiarów (7,5 cm długości i 5 cm szerokości), w czasie ciąży macica zwiększa się kilkakrotnie i w pełni odpowiada rozmiarowi płodu. Ten narząd znajduje się w środkowej części jamy miednicy, bezpośrednio pomiędzy pęcherz i odbytnicy.

W macicy często wydzielają dno, ciało i szyję. Normalnie, kanał szyjki macicy (szyjki macicy) zawiera śluz, który, gdy dziecko się rodzi, kondensuje i tworzy zatyczkę, która zapobiega wnikaniu patogenów do układu rozrodczego.

Rury jajowodów są parami wewnętrznych genitaliów u kobiet. Ich długość sięga 11 cm, każda rura zawiera część macicy (umiejscowioną w ścianie macicy), przesmyk (nieco zwężoną część), ampułkę (przedłużoną część), która kończy się lejkiem z licznymi małymi wypustkami - frędzlami. To dzięki niemu dojrzewająca komórka jajowa uwalniana do jamy brzusznej po owulacji.

Pochwa to wewnętrzny narząd płciowy u kobiet, który ma bezpośrednią komunikację ze środowiskiem zewnętrznym. Jego długość wynosi około 7-10 cm, jednak w stanie wzbudzonym i podczas procesu generycznego może on wzrastać. Dzieje się tak ze względu na wygładzenie wewnętrznych fałd ciała.

żeński układ rozrodczy 1
Jakie są strukturalne cechy zewnętrznych narządów płciowych u kobiet?

Aby w pełni zrozumieć strukturę kobiecego układu rozrodczego, należy rozważyć te anatomiczne struktury, które należą do zewnętrznych narządów płciowych.

Łono jest częścią dolnej części przedniej ściany brzusznej, która ma trójkątny kształt i jest pokryta włosami na początku dojrzewania. Znajduje się bezpośrednio przed stawem łonowym. Ma dobrze zaznaczony tłuszcz podskórny.

Od dołu pubis wchodzi do warg sromowych większych, zaokrąglonych fałd o długości około 7 cm i nie większej niż 2 cm, a skóra zewnętrznej powierzchni warg pokrywa się włosami. W grubości tej anatomicznej formacji znajduje się tłuszcz podskórny.

Małe wargi sromowe kryją się za dużymi i są niczym więcej niż fałdami skóry. Z przodu są połączone lutem, który pokrywa łechtaczkę, a za nimi wsuwają się w tylny węzełek.

Łechtaczka w swojej wewnętrznej strukturze przypomina penisa. Składa się z ciał jamistych, które są wypełnione krwią podczas stosunku płciowego i zwiększają rozmiar ciała.

Błona dziewicza to cienka błona śluzowa pokrywająca wejście do pochwy. Podczas pierwszego stosunku seksualnego dochodzi do jego zerwania, czemu towarzyszy lekkie krwawienie.

Gruczoły Bartholina znajdują się w grubości warg sromowych. Podczas stosunku wydzielają środek nawilżający, który nawilża pochwę.

Aby lepiej wyobrazić sobie strukturę kobiecego układu rozrodczego, z którego jest zbudowany, przedstawmy schemat, który jasno pokazuje położenie głównych narządów.

żeński układ rozrodczy 2