żeńska komórka rozrodcza Żeńska komórka rozrodcza, zwana komórką jajową, jest niewielką zaokrągloną formacją, w której odnotowuje się równomierny rozkład wtrętów żółtkowych. Na zewnątrz, żeńska komórka płciowa, znana również jako gameta, pokryta jest błyszczącą powłoką i otoczona jest warstwą komórek pęcherzykowych, które pełnią funkcję odżywczą. Ponadto pełnią również rolę bariery, dlatego często pełnią funkcję ochronną.

Jakie są cechy powstawania gamet żeńskich?

Jajo, które przechodzi cykl rozwojowy, nazywa się oocytem. Wszystkie komórki rozrodcze są podzielone przez mejozę. Należy zauważyć, że na etapie podziału komórki rozrodcze mają pewne cechy szczególne. Tak więc, w szczególności na pierwszym etapie podziału, komórka jajowa jest opóźniona w rozwoju, a tym samym powiększa się.

U kobiet, nawet na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego, powstaje kilka milionów oocytów z oogonium, pierwotnych komórek płciowych. Należy zauważyć, że w pewnym okresie przed urodzeniem dziewcząt oocyty zamieniają się w pęcherzyki, tj. wokół nich powstaje sama skorupa, o której wspomniano powyżej.

Wszystkie rozwijające się pęcherzyki dalej rosną i na końcu albo zdegenerują się, albo uwalniają znajdujące się w nich komórki jajowe. Należy zauważyć, że u ludzi dojrzewanie oocytów występuje tylko w okresie dojrzewania. Można więc powiedzieć, że żeńskie komórki płciowe dojrzewają w jajnikach, a dokładniej w mieszków włosowych.

Jakie są cechy procesu dojrzewania żeńskich komórek płciowych?

W procesie dojrzewania pierwotna komórka jajowa ulega podziałowi przez mejozę, w wyniku czego tworzy się drugi oocyt, który jest znacznie większy niż poprzedni. W tym samym czasie ta komórka ma haploidalne, tj. pół zestawu materiałów chromosomowych, o większej liczbie żółtek niż pierwotna oocyt.

Po zakończeniu procesu dojrzewania żeńskich komórek rozrodczych, pęcherzyk, który znajduje się bezpośrednio pod nabłonkiem samego gruczołu, jajnika, jest zepsuty. dojrzałe żeńskie komórki płciowe Następnie dodatkowy oocyt trafia bezpośrednio do jamy brzusznej (proces owulacyjny), z którego jest schwytany przez rzęski znajdujące się na jajowodach, wnika do jajowodu.

Jakie są główne funkcje żeńskich komórek płciowych?

Mając do czynienia z nazwą żeńskiej komórki płciowej, uwzględniając jej strukturę, konieczne jest powiedzenie jej znaczenia. Tak więc wśród funkcji jaj należy wymienić:

  • reprodukcyjne - to z zapłodnionego jaja powstaje zarodek;
  • przechowywanie i przekazywanie informacji genetycznych.