Estrogeny są hormonami obu płci, ale są hormonami żeńskimi. Estrogeny - hormony steroidowe, które są wytwarzane w jajnikach. Ale u mężczyzn z nadmiarem tkanki tłuszczowej męskie hormony płciowe również zaczynają przekształcać się w estrogeny. Głównym żeńskim hormonem płciowym jest estrogen estradiol estriol, estron, ich główna rola w ciele kobiety - w okresie dojrzewania w celu zapewnienia rozwoju żeńskich narządów płciowych, a następnie - regulacja cyklu miesiączkowego.

Za jaki hormon odpowiedzialny jest estrogen?

W okresie dojrzewania, pod wpływem estrogenów, powstają drugorzędne cechy płciowe, rozpoczyna się rozwój macicy i gruczołów mlecznych, komórki tłuszczowe są redystrybuowane w ciele według rodzaju żeńskiego (na udach), tworzy się normalna mikroflora pochwy z kwaśnym podłożem. Podczas cyklu miesiączkowego hormon estrogen u kobiet jest wytwarzany do pewnego poziomu pod wpływem FSH, zapewniając proliferację endometrium. Przy maksymalnej ilości estrogenu rozpoczyna się wytwarzanie LH, FSH jest zahamowany i następuje owulacja, po której obniża się poziom estrogenu, a poziom progesteronu wzrasta.

Badanie krwi na obecność hormonów estrogenowych

Estrogen jest oznaczany we krwi kobiety na czczo. Dzień przed analizą wyklucza się płeć, wysiłek fizyczny i stres, alkohol i palenie. Badanie wykonuje się 7 dni po owulacji (dni 21-22 cyklu).

OK:

  • u kobiet w wieku rozrodczym poziom estrogenu nie powinien przekraczać 13-191 pg / ml;
  • Poziomy estrogenu u kobiet w okresie menopauzy, 11-95 pg / ml;
  • u dzieci poniżej 11 roku życia ich poziom wynosi <15 pg / ml;
  • i dla mężczyzn, 0-36 pg / ml.

Niski poziom estrogenu u kobiet

Brak hormonu estrogenu we krwi prowadzi w okresie dojrzewania do powolnego rozwoju gruczołów sutkowych, genitaliów i szkieletu. Po dojrzewaniu kobiety często niepokojące zmiany wyglądu (problemy skórne, matowe i łamliwe włosy i paznokcie, zmarszczki, bladość, nadmierna włosów ciała). Niedobór estrogenu powoduje nieregularne bolesne miesiączki i niepłodność Migrena, zmniejszone libido, PMS, zmęczenie, utrata pamięci, uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, osteoporozy.

Jak zwiększyć hormon estrogen u kobiet?

Jeśli konieczne jest zwiększenie poziomu hormonu żeńskiego we krwi bez używania narkotyków, musisz wiedzieć, jak prawidłowo jeść. Poziom estrogenu wpływa na brak witaminy E, więc musisz wiedzieć, co zawiera. Ludzki hormon estrogenu jest podobny w działaniu do fitohormonów niektórych roślin. Na poziom estrogenu mają wpływ takie produkty jak soja, groch, fasola, fasola, mięso i produkty mleczne, marchew, kalafior, czerwone winogrona, dynia, kawa, pomidory, bakłażany, piwo.

Jeśli to konieczne, lekarz przepisuje preparaty hormonalne zawierające estrogeny, które dobiera się indywidualnie w zależności od poziomu estrogenu we krwi. Oznacza to jednak uciekać się zwykle dopiero po usunięciu jajników, jak hormony hamują wytwarzanie estrogenów w jajnikach, zwiększając ich niedobór.

Wysoki poziom estrogenów u kobiet

jaki jest hormon estrogenu

Jeśli hormon estrogenowy jest silnie wytwarzany, jego nadmiar prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, otyłości, niestrawności, wypadania włosów, trądziku, wysokiego ciśnienia krwi, tendencji do zakrzepicy, obrzęku, guzów gruczołów sutkowych i macicy (mastopatia, włókniakoma, rak endometrium). Ale u mężczyzn poziom estrogenu powyżej 50-130 pmol / l jest oznaką procesu nowotworowego w jądrach.

Aby zrozumieć, w jaki sposób obniżyć hormonu estrogenu w organizmie kobiety, należy pamiętać, że anty-estrogen lek Tamoxifen i progesteron.