Hormon AMG (hormon antymililowy) lub, jak to się nazywa, substancja hamująca Mullera, jest odpowiedzialny za różnicowanie płci zarodka, bierze udział w dojrzewaniu pęcherzyka i spermatogenezie. Wskaźnik ten jest często używany do ustalenia przyczyn kobiet i niepłodność męska , jak również w diagnostyce niektórych guzów.

AMG jest normą u kobiet

Od narodzin do menopauzy u kobiet hormon ten jest wytwarzany przez ziarniste komórki jajników, a jego najwyższe poziomy obserwuje się w komórkach nowotworowych. AMG u kobiet są określane w celu określenia opóźnionego lub przedwczesnego dojrzewania płciowego, aby ustalić płeć, gdy pytanie to zostanie zakwestionowane, w diagnozowaniu raka komórek jajnika w ziarniakach i w niektórych innych przypadkach.

Ponadto hormon antymililowy zaleca się przyjmować w celu przygotowania do zapłodnienia in vitro. Analiza ta jest przeprowadzana w pewne dni cyklu, podczas gdy ocenia się stosunek inhibitora B do poziomu AMN. W przypadku IVF poziom hormonu AMG powinien zwykle wynosić co najmniej 0,8 ng / ml.

Na ogół w wieku rozrodczym stężenie AMG u kobiet zwykle wynosi 2,1-7,3 ng / ml. Jeśli poziom hormonu spadnie do 1,1 ng / ml i niższy, jest to kwestia zmniejszenia rezerwy czynnościowej jajników. A przy gwałtownym spadku tej rezerwy, stawki są obniżane do 0,8 ng / ml i niższe.

Niski AMG i IVF

Takie zmniejszenie podstawowego poziomu AMG sugeruje niskie prawdopodobieństwo ciąży podczas IVF. Pacjenci, którzy mają zmniejszoną rezerwę czynnościową jajników i poziom hormonów anty-Muller reagują gorzej na stymulację, która jest przeprowadzana na pierwszych etapach programu zapłodnienia in vitro.

Ponadto sprawdzany jest poziom AMG w IVF, aby ocenić ryzyko takiej nadmiernej stymulacji. Czasami zabieg ten prowadzi do stanu zagrażającego życiu - zespołu hiperstymulacji jajników. Mając tę ​​wiedzę, możesz dalej planować program leczenia niepłodności.

Jak przygotować się do analizy? norma amg dla eko

Przechodząc do analizy AMG, musisz przestrzegać kilku zaleceń:

  • nie jeść 12 godzin przed zabiegiem;
  • Konieczne jest całkowite wykluczenie przyjmowania androgenów w ciągu 48 godzin przed dostarczeniem krwi;
  • nie palić co najmniej pół godziny przed analizą;
  • zaleca się przeprowadzenie analizy trzeciego lub czwartego dnia cyklu menstruacyjnego.

Do analizy, kobieta pobiera krew żylną, a metoda badania w tym przypadku jest immunoenzymem enzymatycznym. Jednostki miary to nanogramy na mililitr (mierzone jest stężenie substancji we krwi).