Macica jest głównym organem żeńskim narządów płciowych. Znajduje się w miednicy i składa się z jamy, ciała, szyjki macicy i dolnej części macicy. Szyja wchodzi do pochwy. Wewnątrz znajduje się kanał, zwany także szyjny . Jego odkrycie następuje podczas porodu, tworząc jeden kanał rodny wraz z pochwą i macicą.

Kanał szyjki macicy pokrywa cylindryczny nabłonek, który wytwarza śluz. W gruczołach śluzowych szyjki macicy znajdują się sekrety, przypominające gęsty i kłujący śluz z odczynem alkalicznym. Jest to tajemnica i wypełnia kanał szyjki macicy. Jest to tak zwana zatyczka Kristellera, która zapobiega infekcjom w szyi, ze względu na jej właściwości bakteriobójcze.

Patologia kanału szyjki macicy

Czasami mogą wystąpić różne procesy zapalne w kanale szyjnym, które są wspólnie nazywane zapalenie szyjki macicy. Jeśli kanał szyjny jest w stanie zapalnym, wówczas jego błona śluzowa staje się obrzękła, a wydzielana z niego wydzielina ma charakter śluzowo-ropny. W przewlekłym przebiegu procesu może dojść do zatykania się gruczołów wydzielniczych śluzu, powstają torbiele, co prowadzi do zwiększenia wielkości samej szyjki macicy.

Również na tle przedłużających się stanów zapalnych kanału szyjki macicy, zaburzonego tła hormonalnego, mogą wystąpić polipy kanału szyjki macicy, które są nowotworami o łagodnym charakterze. W obecności polipów można zastosować zabieg, który nie jest zbyt przyjemny dla kobiety, np. Zeskrobanie kanału szyjki macicy (w przypadkach, gdy nie ma innych sposobów ich leczenia), co wiąże się z usunięciem błony śluzowej kanału szyjki macicy za pomocą histeroskopu.

Zapalenie, aborcja, traumatyczna praca i leczenie erozji mogą prowadzić do takiego zjawiska, jak atrezja lub fuzja kanału szyjki macicy. W takich sytuacjach stosuje się procedurę poszerzenia kanału szyjki macicy. Proces ten realizowany jest poprzez wprowadzenie boug - specjalnego ekspandera z dyszami o różnych średnicach.