Okres w życiu każdej kobiety, podczas której jest w stanie wyobrazić, bezpiecznie urodzić i urodzić dziecko, nazywa się wiekiem reprodukcyjnym lub rodzicielskim.

Kiedy lepiej mieć dziecko?

Optymalny wiek rozrodczy dla kobiet żyjących w Rosji i krajach europejskich jest uznawany za lukę między 20 a 35 rokiem życia. Najbardziej korzystne dla porodu jest wiek 25-27 lat. To właśnie w tej luce ciało dziewczyny jest najbardziej gotowe na przyszłą ciążę. Ale jednocześnie nie można nie wziąć pod uwagę naturalnej, indywidualnej zdolności pojedynczego kobiecego ciała do poczęcia dziecka, rodzenia go i rodzenia. Wiek ten charakteryzuje się także pełną dojrzałością społeczną i psychologiczną.

Wczesna ciąża

Jak wspomniano powyżej, najlepszy wiek dla kobiet w wieku rozrodczym wynosi 25-27 lat. Jednak nierzadko zdarza się, że ciąża ma miejsce przed 20 rokiem życia. Z reguły w takich sytuacjach prawdopodobieństwo wystąpienia różnych powikłań jest znacznie większe, co potwierdza częsty rozwój toksykozy i występowanie poronienia u młodych dziewcząt. Jeśli jednak ciąża kończy się bezpiecznie, to początkowo urodzone dzieci mają niewielką masę ciała, której zestaw również zachodzi dość wolno.

Są jednak przypadki, gdy 16-17-letnie dziewczynki rodziły całkowicie zdrowe dzieci. Ale w takich przypadkach młode matki miały problemy psychiczne ze względu na brak dostępu do macierzyństwa i brak niezbędnej wiedzy, która jest konieczna do prawidłowego wychowania dziecka.

Później ciąży

Ostatnio zdarzały się przypadki, w których kobiety, których wiek dzieci dobiega końca (po 40), rodziły pierwsze dziecko. Wynika to z faktu, że wielu uważa za swój pierwszy obowiązek karierę i osiąganie pewnych szczytów, a następnie tylko organizowanie życia rodzinnego.

Ale z reguły trudno jest wyobrazić sobie dziecko po 35 roku życia, nie mówiąc już o urodzeniu i porodzie. Wynika to głównie ze zmian poziomu hormonów, co prowadzi do zmniejszenia zdolności kobiecych do poczęcia w sposób naturalny. Często w tym wieku kobiety mają problemy z regularnością miesiączki i procesem owulacji.

Jak wiecie, każda dziewczynka, która wciąż rodzi, ma ogromną liczbę pierwotnych komórek rozrodczych, których liczba w latach rozrodczych stale maleje. Z biegiem lat kobieta nieustannie napotyka różne negatywne czynniki, które negatywnie wpływają na stan organizmu jako całości, a zwłaszcza na układ rozrodczy. Dlatego w wieku 35-40 lat prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało jakiekolwiek odchylenia i anomalie przy narodzinach, wzrasta kilkakrotnie.

Ciąża w średnim wieku

Dzisiaj ciąża pomiędzy 30-35 rokiem życia nie jest niczym niezwykłym. W tym okresie rodzą się z reguły zdrowe dzieci. Jednak ciąża w tym wieku stanowi olbrzymi ciężar dla kobiecego ciała. Ale pomimo tego, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie, kobieta zaczyna czuć się znacznie młodziej, wzrasta witalność.

najlepszy wiek rozrodczy kobiety Choroby wieku rozrodczego

Często w wieku rozrodczym kobiety doświadczają różnych chorób, takich jak nieregularne miesiączki (NMC) i dysfunkcjonalne krwawienie z macicy (DMC). Te ostatnie są najczęściej spowodowane chorobami zapalnymi żeńskich narządów płciowych.

Tak więc każda kobieta, wiedząc, jaki wiek płodu jest optymalna do porodu, będzie mogła właściwie zaplanować ciążę i urodzić zdrowe dziecko.