W medycynie zidentyfikowano wiele zaburzeń psychicznych, które nazywane są fobiami. Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i właściwego leczenia pod nadzorem doświadczonego specjalisty. Strach przed samotnością nazywa się autofobią.

Czym jest autofobia?

Autofobia to zaburzenie psychiczne, które opiera się na lęku przed samotnością z samym sobą. Czasami nazywa się to monofobią lub izolofobią. Autofobia, podobnie jak inne zaburzenia psychiczne, jest tak ważna, jak tylko jest to możliwe, aby zidentyfikować i rozpocząć leczenie. Tacy pacjenci nie tylko boją się samotności, ale często myślą o samobójstwie. Dlatego też w odpowiednim momencie środki nie mogą po prostu pozbyć się strachu, ale mogą uratować życie danej osoby. Według statystyk wśród pacjentów z autofobią stwierdza się większość samobójstw.

Autofobia - objawy

Początkowe objawy mogą objawiać się we wczesnym dzieciństwie. Dzieciak, będąc sam na sam z sobą, doświadcza uczucie strachu i niepewność, i manifestuje to ze łzami i histerią. Somatyczny objaw patologii wyrażany jest przez neurodermit i inne choroby skóry. Wraz z przyjęciem do szkoły wzrasta strach przed samotnością, fobia staje się bardziej stabilna. Dzieci w wieku szkolnym boją się samotności ze swoimi problemami i trudnościami, a najczęściej wpadają w "złe firmy".

Gdy dorośli dorastają, zaczynają bać się samotności w dorosłości, nie znajdując partnera. Jeśli wszystko poszło dobrze, autophobe się ożenił, jego choroba się zamanifestowała patologiczna zazdrość w stosunku do partnera. Oprócz życia osobistego pacjenci doświadczają trudności w życiu zawodowym. Lekki i średni stopień patologii nie jest zbyt widoczny dla innych.

Główne cechy to:

 • regularne napięcie wewnętrzne i podniecenie;
 • dyskomfort umysłowy i nudę;
 • tęsknota za samorealizacją pewnych działań (w szczególnie trudnych przypadkach pacjent nie może przebywać w łazience sam, potrzebuje wsparcia wszędzie);
 • gdy sam, pacjent doświadcza panicznego strachu przed samotnością, jest niewiarygodny uczucie podniecenia i lęk;
 • brak możliwości angażowania się w działania wymagające niezależności;
 • w szczególnie ciężkich przypadkach pacjent często ma stan depresyjny z wyraźnymi tendencjami samobójczymi.
strach przed samotnością

Dlaczego ludzie boją się samotności?

Wielu psychologów uważa, że ​​lęk przed samotnością pojawia się w dzieciństwie z powodu braku uwagi rodziców, braku kontaktu fizycznego i emocjonalnego z ich strony. Postęp jest obserwowany, jeśli dziecko było w tym stanie do trzeciego roku życia. Jeśli choroba przejawia się w wieku dorosłym, można to ułatwić przez:

 • szybkie tempo życia;
 • stałe zatrudnienie;
 • brak osobistego czasu;
 • rozstanie z małżonkiem;
 • śmierć bliskiej osoby.

Strach przed samotnością - psychologia

Eksperci są przekonani, że przynajmniej raz w życiu każda osoba odczuwała lęk przed samotnością. Większość ludzi, zdając sobie sprawę, że to nie jest werdykt, z powodzeniem sobie z tym poradziła i znalazła prawdziwych przyjaciół, stworzyła rodziny i żyła długo i szczęśliwie. Ci, którzy zostali "podbici" przez fobię samotności, stali się zakładnikami tej sytuacji. Ta patologia jest najostrzejsza i najczęstsza we współczesnym świecie, za którą jest wiele problemów, na przykład:

 • uzależnienie psychoemocjonalne;
 • ataki paniki;
 • choroby psychosomatyczne.

Strach przed samotnością u kobiet

Głównym powodem, dla którego kobiety boją się samotności, jest bardzo niskie poczucie własnej wartości, ukształtowane w dzieciństwie i dorastaniu. Z reguły stosunek do samego siebie był spowodowany wielokrotnym ośmieszaniem innych, w tym płcią przeciwną, wyglądem, kategorią wagową, występem akademickim w szkole. Dorastając, nie każda kobieta może naprawdę ocenić sytuację, więc pozostaje w duszy nastolatka niepewnego siebie. W takich sytuacjach mocno wierzy, że nikt nie weźmie tego na poważnie, nie pozwoli nikomu zbliżyć się do niej.

autofobia jest

Strach przed samotnością u mężczyzn

Podobnie jak kobiety, mężczyźni boją się samotności, choć mają z tego kilka innych powodów. Są bardziej ostrożni w przywiązaniu do dziewczyny i tak naprawdę nie chcą zmieniać nawyków. Jeśli kobieta z natury musi opiekować się krewnymi, strach człowieka przed samotnością jest obawą, że nikt się nim nie zajmie. Niektóre patologie są tak silne, że są gotowe, aby zaprosić kobietę, aby przeprowadziła się do niego kilka dni po pierwszym spotkaniu.

Jak przestać się bać samotności?

Czasami problematyczne jest rozpoznawanie patologii, nawet dla doświadczonego lekarza. Aby określić dolegliwość, specjaliści opracowali wiele ankiet, kwestionariuszy i wytycznych. Ponadto osobista rozmowa z pacjentem pomaga zidentyfikować patologię wykwalifikowanych psychoterapeutów. Osoba, która boi się samotności, powinna przejść kurs psychoterapii. Sesje prowadzone są w zespole i na osobności. Pacjent musi zrozumieć, że leczenie fobii jest długie, czasami trwa do 3 lat regularnych sesji. W ciężkich przypadkach pacjentowi przepisuje się leki.

Jak pokonać lęk przed samotnością? Zdaniem ekspertów świadomość problemu na wczesnym etapie jest już sukcesem. Zalecają nie zamykać się, ale dzielą swoje obawy z bliskimi osobami. Ponadto warto odwiedzić sekcje sportowe, wybrać się z przyjaciółmi w podróż. Pozytywne emocje i żywe wrażenia pomogą wrócić do normalnego życia i pozbyć się fobii.