Z pewnością każda kobieta przynajmniej kiedyś marzyła o zanurzeniu się w epokę XVII wieku, kiedy w Europie panowała manierystyczna moda z obszernymi damskimi rafami. XVII wiek wciąż nazywany był okresem wojny trzydziestoletniej, ale mimo to kobiety i mężczyźni ubrani byli w kosztowne, wyrafinowane dekoracje.

Moda Europa 16-17 wieku

Kobiety w tym czasie starały się spełniać "idealne" standardy. Nosili bufiaste spódnice i wyszczuplające gorsety który stworzył smukłą sylwetkę. Poza tym znakiem idealnej kobiety była długa szyja, wysoki wzrost, majestatyczne łożysko z odrzuconymi plecami i długie falowane włosy lub loki. Ale moda w Anglii i Francji była trochę inna.

XVII-wieczna moda francuska

Kostium damski we Francji miał lekko podniesioną talię i skrócony stanik, a spódnica była, choć długa, ale niezbyt szeroka. Na spódnicy były miękkie fałdy, a rękawy były puszyste i lekko przycięte. Kobiety na dworze często nosiły dwie sukienki naraz, z których jedna była uważana za bieliznę i była jasna. Drugi strój był ciemniejszy i zawsze był otwarty, więc widoczna była bielizna uszywana z satyny lub drogiego brokatu. U zwykłych kobiet stanik był zapinany zwykłymi szlufkami, a damy dworu używały wisiorków wykonanych z kamieni szlachetnych. Jednym z podstawowych elementów sukienki był kołnierzyk, który został wykonany ręcznie i ozdobiony elegancką koronką.

Francuska moda XVII wieku rozszerzyła się na fryzury, które były tylko dwoma rodzajami. W pierwszym przypadku rozcięcie wykonano na środku głowy, a włosy zostały zaczesane i splecione w warkocz, który z tyłu głowy ukształtowano w koronę. Dolne lewe kosmyki włosów zwinięte na końcu. W drugim przypadku używano grzywki, włosy szczotkowano po bokach, a kutas był przypięty do tyłu głowy.

Moda w Anglii z XVII wieku

Jeśli w XVI wieku hiszpańska moda zwyciężyła w Anglii, to w latach 20-tych XVII wieku opuszcza ją, a jej miejsce zajmuje francuska moda, ale z lokalnym smakiem. Dekoracja kostiumów, zarówno męskich, jak i kobiecych, stała się bardziej zróżnicowana. Angielska moda XVII wieku zmieniała się z ogromną szybkością, chociaż wciąż była pod wpływem mody purytańskiej. Angielskie kobiety, podobnie jak Francuzki, nosiły dwie sukienki, ale angielskie damy miały górną warstwę sukienki głuchoniemą, a Francuzki miały sukienkę huśtawkową. Angielskie panie nie pozwoliły sobie na skrajności, co natychmiast uderzyło w oczy, choć kostiumy były nie mniej luksusowe.

Sukienki Angielek składały się z stanika, spódnicy i trzech czworokątnych zaokrąglonych rękawów. Stanik wykonany był z satyny, a także gorset lub specjalną podszewkę. Spódnice, w przeciwieństwie do francuskiej mody, były długie i głuche, lekko przywiązane do tyłu. Suknie zostały ozdobione koronką.

Na koniec chciałbym zauważyć, że w XVII wieku tkaniny były już wytwarzane w manufakturach. Obszyli złotymi i srebrnymi nitkami, tak że kolory na tkaninie zdawały się leżeć. Materiały drukowane zaczynają być produkowane we Francji, Włoszech i Anglii, więc oferta drogich i luksusowych materiałów stawała się coraz większa.

Moda XVII wieku w Europie 1Moda XVII wieku w Europie 2Moda XVII wieku w Europie 3
Moda XVII wieku w Europie 4Moda XVII wieku w Europie 5Moda XVII wieku w Europie 6
Moda XVII wieku w Europie 7Moda XVII wieku w Europie 8Moda XVII wieku w Europie 9