Fałszywa ciąża często występuje u nie spokrewnionego kota. Wcześniej właściciele zwierząt domowych nie przywiązywali dużej wagi do tego zjawiska i nie zwracali się do weterynarzy o pomoc. Ponadto wszystkie zalecenia były takie, że kobiety powinny być rozproszone, powinny być mniej karmione i podlewane, a ciasne bandaże są stosowane do gruczołów sutkowych.

Jak współczesna medycyna patrzy na tę chorobę?

Fałszywa ciąża u kotów - objawy

Przede wszystkim fałszywa ciąża wiąże się z poważnym zaburzeniem równowagi hormonalnej, dlatego wymaga leczenia bez porażki. Konsekwencje choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla życia zwierzęcia.

Fałszywa ciąża u kotów ma następujące objawy:

  • powiększenie piersi;
  • pojawienie się instynktu gniazdowania;
  • przejawy agresji lub apatii;
  • utrata apetytu.

Zdarza się, że kot może uważać się za nawożonego, po czym nieistniejący oznaki ciąży , po pewnym czasie wydaje się rodzić i zacząć karmić nieistniejące dzieci. W wyniku tego zachowania samica może nawet mieć mleko, które nie zostaje wyssane, co prowadzi do zapalenie sutka i guzy. Temperatura wzrasta, psyche jest również zaburzone. Zwierzę zaczyna przygotowywać legowisko dla młodych, kopiących lub patroszenie tapicerki. Czasami koty biorą miękkie i puszyste rzeczy dla swoich najmłodszych, wciągają je w zęby z miejsca na miejsce i chronią przed właścicielami. Zdarza się również, że dwa dorosłe koty grają "córki-matki".

Przyczyny fałszywej ciąży u kotów

Powodem tego zachowania kota jest to, że zwierzę ma bardzo silnie rozwinięty instynkt do kontynuowania rasy. Jednakże, aby pojawiła się choroba, konieczne są pewne warunki, takie jak dziedziczność (istnieje linia o wysokiej i niskiej laktacji), obecność stresujących sytuacji, obecność wielu innych małych dzieci, cechy osobowości (są dobre i złe matki).

fałszywe objawy ciąży u kotów

Fałszywa ciąża u kotów - leczenie

W przypadku tej choroby pozajelitowe podawanie inhibitorów prolaktyny (bezpośrednie i pośrednie) pomoże zwierzęciu.

Nalokson lekowy (antagonista morfiny) nakłada się 1-2 razy dziennie, aż samica się poprawi. Dawkę wybiera się na podstawie: 0,01 mg leku na 1 kg kota. Nalokson może wywoływać nudności i wymioty, więc za 30-40 minut podawać kotowi jedną tabletkę leku przeciwwymiotnego i wymazu, raglan lub metoklamid.

Najsmutniejsze jest to, że pomimo leczenia, fałszywa ciąża może być powtarzana u kotów od sezonu do sezonu.