Wielu nie rozumie przyczyn tego zjawiska i uważa, że ​​jest to choroba. Ale fałszywa ciąża jest szczególnym stanem, a nie anomalią. Występuje całkowicie u różnych zwierząt, chociaż jest najbardziej widoczny u psów.

Przyczyny fałszywej ciąży u psów

W tamtych czasach, gdy psy żyły w dzikim środowisku i żyły w paczkach, suki przynosiły swoje szczenięta w tym samym czasie. Natura, w związku z tym, rozmieściła swoje ciała tak, aby maksymalna liczba dzieci mogła przetrwać. Nawet osoby, które nie były w ciąży, kiedy zaczęły mechanizm fałszywej ciąży, mogły karmić zwykłe potomstwo. Zazwyczaj ten stan może wystąpić w okresie od 4 do 9 tygodni po zsypy ciepła .

Objawy fałszywej ciąży u psów

Prawie wszystkie oznaki prawidłowej i fałszywej ciąży pokrywają się na początku. Ciało psa wytwarza te same hormony, a suka czuje się odpowiednio. Gruczoły mleczne zaczynają rosnąć, pojawia się żołądek, pojawia się wydzielina, powstaje siara, może wystąpić utrata apetytu. Zachowanie suki zmienia się. Zaczyna organizować legowisko dla siebie, zabawki i zaczyna je pielęgnować, ostrożnie lizać. Zwierzę może się denerwować, a nawet chronić niechcianych gości z jego legowiska.

Fałszywa ciąża u leczonych psów

Było wiele kontrowersji pomiędzy specjalistami i prostymi hodowcami psów na temat tego zjawiska. Szczególnie wiele metod leczenia powoduje tarcie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech każdego psa. Dla większości z nich to zjawisko zanika, i nie ma powodu do ingerencji. Zwykle kończy się za trzy tygodnie. W szczególnie ciężkich przypadkach, aby zapobiec fałszywej ciąży u psów, specjaliści oferują sterylizację. Ale w niektórych przypadkach nawet po takiej interwencji występują nawroty.

Istnieją proste zasady, które pomogą Twojemu psu:

  1. Chodzić z nią więcej w tym okresie, co pomoże trochę uściślić jej brzuch, a mleko odejdzie, a zmęczone zwierzę mniej pomyśli o szczeniętach.
  2. Staraj się nie stymulować laktacji. Możesz owinąć bandaż wokół brzucha dla tych celów, ograniczając dostęp do sutków.
  3. Specjalna dieta. Zaleca się niemal dwukrotnie zmniejszyć porcję jedzenia, usuwając z menu mięso i tłuszcze. Aby nie produkować mleka, zmniejsz ilość spożywanego przez niego płynu. Możesz przejść z suchej żywności do kaszy gryczanej lub ryżowej (bez soli i oleju) z niewielką ilością wody. Pomoże to wyeliminować obrzęki, a mleko zniknie.

Najprostszą metodą badań do diagnozowania takiego stanu jest badanie ultrasonograficzne, które stało się obecnie bardzo przystępne. W ciężkich przypadkach zalecają terapię hormonalną zalecaną przez doświadczonych specjalistów. Stosowanie takich leków może powodować różne komplikacje w postaci przyrostu masy ciała, zapalenia pochwy, niedokrwistości, zapalenia błony śluzowej macicy i innych chorób. Jeśli wystąpił błąd, a ciąża była prawdziwa, to takie leki powodują jej zakończenie. Alternatywą dla tego leczenia są leki homeopatyczne (zapalenie jajników itp.). W niektórych przypadkach ich użycie przyniosło doskonałe rezultaty. fałszywa ciąża u psów1

Konsekwencje fałszywej ciąży u psów

Najczęstszą chorobą, która może powodować ten stan, jest zapalenie sutka. Smoczki zaleca się do smarowania (można użyć oleju kamforowego) lub do kompresji. Bardzo często występują nawroty. Wynika to z faktu, że zmniejszenie liczby jajników następuje w ciągu 70 dni. W niektórych sukach zjawisko to jest bardzo wyraźne, inne cierpią na to spokojnie i bez żadnych szczególnych konsekwencji. Również ich właściciele często skarżą się na zaburzenia psychiczne. Zwierzęta są zbyt podekscytowane w tym okresie. Najlepiej skontaktować się z weterynarzem i zdecydować, jak postępować, w zależności od konkretnej sytuacji.