Wirus Epstein-Barr został nazwany na cześć swoich odkrywców, angielskich lekarzy Epsteina i Barra, którzy odkryli je w 1964 roku. Choroba zakaźna spowodowana wirusem Epsteina-Barra nosi nazwę "mononukleozy zakaźnej". U małych dzieci zakażenie tym wirusem często nie jest zauważane, ponieważ przebiega dość łatwo, ale w starszym wieku wirus prowadzi do typowego obrazu zakaźnej mononukleozy, dosłownie "obalając pacjenta". Choroba ta może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku od 4 do 15 lat.

Wirus Epstein-Barr u dzieci: objawy

Okres inkubacji trwa od 4 do 8 tygodni. Zaczyna się od objawów typowych dla infekcji wirusowych. Oczywista słabość, ból stawów, ból głowy, utrata apetytu, dreszcze. Po 2-3 dniach rozwija się silne zapalenie gardła, które może trwać przez tydzień, temperatura wzrasta do 39-40 ° C, a węzły chłonne dziecka rosną. Niektóre dzieci skarżą się na bóle brzucha, co wiąże się z powiększeniem wątroby i śledziony. U pewnej liczby pacjentów pojawia się wysypka podobna do szkarlatyny.

Objawy zwykle trwają około dwóch tygodni, ale osłabienie i ogólne zatrucie organizmu może trwać kilka miesięcy.

Leczenie wirusem Epstein-Barr u dzieci

  1. Kiedy ta choroba pokazuje odpoczynek w łóżku, minimalny wysiłek fizyczny.
  2. Objawowe leczenie jak w przypadku chorób wirusowych.
  3. Zaleca się użycie jak największej ilości ciepłego płynu. Pokarm dziecka powinien być niskokaloryczny i lekkostrawny. Wysoka temperatura musi być zmniejszona przez środek przeciwgorączkowy na podstawie paracetamolu, odpowiedni dla wieku.
  4. Nawet po ustąpieniu ostrej fazy choroby, po zakażeniu wirusem Epstein-Barr, konieczne jest powstrzymanie dziecka od wysiłku fizycznego przez co najmniej cztery tygodnie.

Jak niebezpieczny jest wirus Epstein-Barr?

Poważne komplikacje są rzadkie, ale powinieneś o nich wiedzieć. Być może wtórne powikłanie bakteryjne, a także uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Spadek liczby takich pierwiastków, jak czerwone krwinki, leukocyty i płytki krwi można wykryć we krwi. W wyniku zniszczenia czerwonych krwinek przez przeciwciała może rozwinąć się anemia.

Bardzo rzadkie, ale także zagrażające życiu, pęknięcie śledziony jest komplikacją.

Wirus Epsteina-Barr: konsekwencje

Wirus Epsteina Barra u dzieci Objawy

Rokowanie dzieci z dziećmi Epstein-Barr jest pozytywne. Ostre objawy ustępują w ciągu 2-3 tygodni. Tylko u 3% pacjentów okres ten jest dłuższy.

Jednocześnie słabość i bolesny stan mogą trwać od jednego do kilku miesięcy.

Zapobieganie wirusowi Epstein-Barr

Niestety, nie ma specjalnych środków, które pozwolą Tobie i Twojemu dziecku zapobiegać infekcji wirusem Epstein-Barr. Jednak im rzadziej odwiedzasz miejsca publiczne, miejsca o dużej koncentracji ludzi, tym bardziej prawdopodobne jest, że choroba ta ominie Twój dom. Pamiętaj, że wirus przenoszony jest przez zawieszone w powietrzu krople, gdy nosiciel choroby kicha lub kaszle, a także przez pocałunki.