Wiele matek bardzo boi się diagnozy - mimowolne dzieciństwo , a czasami, gdy nagle taka uciążliwość przytrafia się ich dzieciom, natychmiast nakładają je na siebie i zaczynają leczyć na własną rękę. W żadnym wypadku nie należy tego robić. Zanim podejmiesz leczenie moczenia u chłopców i dziewcząt, najpierw musisz zrozumieć, co to jest, jakie objawy ma i znaleźć przyczyny.

Chociaż uważa się, że problem ten występuje u dzieci obojga płci, w tym artykule przyjrzymy się typom, objawom, przyczynom i planowanemu leczeniu moczenia u dziewcząt.

Enureza i jej rodzaje

Diagnozę "moczenia moczu" podejmuje się przy mimowolnym oddawaniu moczu w ciągu dnia lub w nocy u dzieci w wieku powyżej pięciu lat. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę:

  • minimalna częstotliwość wynosi dwa razy w miesiącu dla dzieci poniżej 7 roku życia i raz w miesiącu po 7 latach;
  • Czas trwania - nie mniej niż trzy miesiące.

W zależności od pory dnia, kiedy to nastąpi, mimowolne może być:

  • dzień;
  • noc;
  • mieszane (zarówno w dzień jak iw nocy).

Przyczynami każdego rodzaju moczenia mogą być:

  • zakażenie dróg moczowych;
  • proces zapalny w narządach płciowych;
  • stres i niekorzystna atmosfera w rodzinie;
  • dziedziczna predyspozycja;
  • zaburzenia pracy ośrodków oddawania moczu i wydzielanie ADH.

Codzienna enureza u dziewcząt i jej leczenie

Ten rodzaj enurezy częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców i jest diagnozowany, gdy nawet w ciągu dnia dziecko nie może kontrolować procesu oddawania moczu. Przyczyną moczenia w ciągu dnia u dziewcząt, ze względu na cechy ich anatomicznej struktury, są najczęściej procesy zapalne w narządach miednicy i, oczywiście, stresujące sytuacje, na przykład nadmiernie ścisła edukacja lub przestraszyć . Leczenie uzależnienia od narkotyków należy rozpoczynać dopiero po konsultacji z lekarzami (lekarz ogólny, urolog i ginekolog) oraz zmianami sytuacji psychicznej w rodzinie (przestań karcić i karać, próbując wesprzeć dziecko).

Nocne moczenie u dziewcząt i jego leczenie

Pod wieczór moczenie nocne oznacza nietrzymanie moczu podczas snu w nocy, ten rodzaj częściej dotyczy chłopców niż dziewcząt. Koliduje z procesem adaptacji dziewczyny w społeczeństwie, a także rozwija kompleks niższości. Aby prowokować nocną enurezę, można przytoczyć wszystkie wymienione wyżej powody. Lekarze uważają, że moczenie nocne staje się problemem po ukończeniu przez dziecko 5 lat i do tego czasu proces kontrolowania oddawania moczu jest dopiero formowany i nie wymaga leczenia, zaleca się jedynie przestrzeganie spokojnego reżimu przed pójściem spać, ponieważ dzieci są łatwo przepracowane podczas gier.

Jak również w leczeniu moczenia w ciągu dnia, kilku specjalistów uczestniczy również w leczeniu nocnym (pediatra, neurolog, ginekolog, nefrolog), a warunkiem wstępnym pomyślnego leczenia jest stworzenie spokojnego środowiska w rodzinie, eliminacja wszystkich stresujących sytuacji.

Bardzo rzadko choroba ta występuje u dorastających dziewcząt, najczęściej zdarza się to wtórne moczenie nocne moczenie w leczeniu dziewcząt rozwija się po urazie psychicznym lub przy wszelkiego rodzaju chorobach zakaźnych układu moczowo-płciowego. Oczywiście leczenie będzie musiało być bardziej skomplikowane niż w młodszym wieku, ale jednym z najważniejszych momentów będzie organizacja pracy z wykwalifikowanym psychologiem, który nie zaostrza problemu.

Bardzo ważne jest, aby rodzice, którzy chcą pomóc swojej córce, niezależnie od rodzaju enurezy i jej przyczyn, powinni wiedzieć, że w tym okresie potrzebują jeszcze więcej uwagi, zrozumienia, uczucia i miłości do swojego dziecka. Traktuj enurezę bardziej spokojnie, ponieważ dzięki terminowemu i właściwemu leczeniu możesz się go pozbyć.