Gregoriańskie Muzeum Egipskie (Museo Gregoriano Egizio) jest częścią kompleksu muzealnego Watykan . Muzeum to zostało założone przez papieża Grzegorza XVI w połowie XIX wieku (1839), ale pierwsze eksponaty zostały zebrane przez papieża Piusa VII. Rozwój egipskiej sztuki rozpoczął się od stworzenia pośmiertnych masek dla faraonów i innych pierwszych osób w państwie, później egipscy mistrzowie zasłynęli z umiejętności tworzenia doskonałych popiersi i rzeźb.

Eksponaty muzeum

Gregoriańskie Muzeum Egipskie jest podzielone na 9 pokoi, w których można zapoznać się nie tylko z eksponatami kultury starożytnego Egiptu, ale także zobaczyć znaleziska starożytnej Mezopotamii i Syrii. Pierwszy pokój urządzony jest w egipskim stylu, na tronie stoi posąg Ramzesa 2, posąg księdza Ujagorrezentu bez głowy i lekarza, a także duży zbiór steli z hieroglifami. W drugim pokoju oprócz przedmiotów gospodarstwa domowego znajdują się mumie, drewniane sarkofagi malowane, figury Ushabti, baldachimy. W siódmej sali znajduje się duża kolekcja wyrobów z brązu i gliny z rzeźby hellenistycznej i rzymskiej z IV-II wieku pne, a także z ceramiki chrześcijańskiej i islamskiej (XI-XIV w.) Z Egiptu.

Czas pracy i koszt wycieczki

Gregoriańskie Muzeum Egipskie otwiera swoje drzwi codziennie od 9.00 do 16.00. W niedziele i wakacje muzeum nie działa. Bilet do muzeum należy zakupić w dniu wizyty (aby uniknąć kolejek, można kupić bilet na stronie), ponieważ jego ważność wynosi 1 dzień. Muzeum Egipskie jest częścią kompleksu Muzeum Watykańskiego, które można zwiedzać na jednym bilecie. Koszt biletu dla dorosłych wynosi 16 euro, dzieci poniżej 18 lat, a studenci z międzynarodową legitymacją studencką do 26 lat mogą odwiedzić muzeum za 8 euro, grupy dzieci w wieku szkolnym za 4 euro, dzieci poniżej 6 lat mogą iść za darmo.

Jak się tam dostać?

Do muzeum można dotrzeć:

  • Z dworca Termini: jedź A (czerwonym) metrem do Ottaviano-SPietro lub Cipro-Musei Vaticani.
  • autobusy numer 64, 40, 60, 62.
CтелМумияЭкспонаты