Niestety ciąża pozamaciczna jest dość powszechna. Występuje u około jednej na dwieście kobiet, aw obecności chorób przewlekłych układu rozrodczego kobiet, jego prawdopodobieństwo wzrasta do 1:80.

Przyczyną rozwoju takiej nieprawidłowej ciąży jest to, że zapłodnione jajo nie jest przyczepione do ściany macicy, ale do jajowodu (w 98% przypadków), do jajnika, szyjki macicy lub do jamy brzusznej.

Dzieje się tak z powodu problemów układu moczowo-płciowego - istniejących chorób zapalnych, zrostów w rurach, niedrożności rurek, wad wrodzonych jajowodów, łagodnych nowotworów w nich, mięśniaków macicy. Czasami przyczyną jest niewłaściwa perystaltyka rurki, w wyniku której jajo płodowe porusza się zbyt wolno lub zbyt szybko przez rurkę.

Zewnętrznie, w ciągu pierwszych kilku tygodni, ciąża pozamaciczna rozwija się jak normalna ciąża - następuje opóźnienie w okresie menstruacji, klatka piersiowa puchnie i staje się bolesna, pojawia się toksyna. Ale z czasem zarodek nie może już zmieścić się w probówce, a po wszczepieniu ścianka jajowodu pęka i dochodzi do krwotoku do jamy brzusznej.

Zjawisko to jest niezwykle niebezpieczne dla życia kobiety, dlatego ciąża pozamaciczna wymaga natychmiastowego leczenia. Kobieta musi być pilnie hospitalizowana. Po ustaleniu dokładnej diagnozy wykonuje się pilną operację z równoczesnym stosowaniem środków do zwalczania szoku i anemii.

Leczenie ciąży pozamacicznej polega głównie na zatrzymaniu krwawienia, przywróceniu upośledzonych parametrów hemodynamicznych i rehabilitacji funkcji rozrodczych.

W przypadku ciąż przerywanych i rozwijających się wskazana jest operacja awaryjna. W obecności wstrząsu krwotocznego u kobiety natychmiast przechodzi ona laparotomię.

Najczęściej, gdy ciąża jajowodów jest usuwana, sama rura jest usuwana - wykonywana jest tubektomia. Ale czasami można zachować funkcję rozrodczą za pomocą konserwatywnych operacji plastycznych. Wśród nich jest wytłaczanie komórki jajowej, trubotomia, usunięcie odcinka jajowodu.

Całkowite usunięcie probówki wykonuje się w przypadku powtórnej ciąży ektopowej, obecności bliznowców w jajowodach, z pęknięciem jajowodu lub średnicy worka ciążowego powyżej 3 cm.

Innym sposobem leczenia ciąży pozamacicznej jest laporoskopia. Jest to najmniej traumatyczne dla kobiet, a jednocześnie praktycznie bezbolesne. Operacja polega na wykonaniu 3 nakłuć, po których kobieta jest w stanie całkowicie urodzić dzieci.

Zastosowanie takiej metody jest możliwe tylko w przypadku, gdy kobieta skonsultowała się z lekarzem na czas, a ta ostatnia, za pomocą ultradźwięków, ustaliła, że ​​ciąża jest ektopowa. W tym celu przy pierwszych objawach ciąży należy upewnić się, że rozwija się ona normalnie, a komórka jajowa zostaje wszczepiona do macicy.

Ostatnio stała się coraz częściej stosowanym lekiem w leczeniu ciąży pozamacicznej. W tym przypadku obowiązkowymi warunkami są małe rozmiary komórki jajowej (do 3 cm), brak bicia serca w zarodku, nie więcej niż 50 ml wolnego płynu w jamie miednicy. Po spełnieniu wszystkich tych warunków można leczyć ciążę ektopową za pomocą metotreksatu. 50 mg leku podaje się domięśniowo, po czym ma pozytywny wpływ na zaprzestanie rozwoju płodu.

Rehabilitacja po ciąży pozamacicznej

Po leczeniu ciąża ektopowa wymaga czasu, aby dojść do siebie. Kurs rehabilitacji obejmuje szereg rehabilitacja po ciąży pozamacicznej działania mające przede wszystkim na celu przywrócenie zdolności reprodukcyjnej. Ponadto, leczenie po zabiegu ektopowej ciąży jest konieczne, aby zapobiec zrostom i znormalizować zmiany hormonalne, które wystąpiły w organizmie.

Fizjoterapia służy do powrotu do zdrowia po ciąży ektopowej - elektroforezy, ultradźwięków o niskiej częstotliwości, elektrostymulacji jajowodów, UHF itp. Wszystkie te procedury kolidują ze zrostami.

Warto omówić metody antykoncepcji z lekarzem, ponieważ w ciągu następnych 6 miesięcy nowa ciąża jest wyjątkowo niepożądana.