Spośród wielu mikroorganizmów zamieszkujących ludzkie ciało, E. coli jest wydzielana. Istnieją różne szczepy tej bakterii, z których większość jest nieszkodliwa i są częścią normalnej flory jelitowej. E. coli jest niezbędna do produkcji niektórych witamin (np. K), jak również do zapobiegania rozwojowi patogennych mikroorganizmów. Jednak niektóre szczepy E. coli są chorobotwórcze i mogą spowodować poważne zatrucie, jeśli dostaną się do przewodu pokarmowego.

Po wstrzyknięciu do innych narządów i jam ciała nawet niepatogenne szczepy Escherichia coli mogą powodować rozwój patologii. Co dzieje się z ciałem, jeśli analizując rozmaz, pokazuje on E. coli?

Przyczyny i objawy obecności Escherichia coli w rozmazie

Podczas badania profilaktycznego przeprowadzonego przez ginekologa, kobieta rozmazuje się na florę - analizę, która pozwala ocenić skład mikroflory, obecność patogennych bakterii w pochwie oraz diagnozować choroby. U zdrowej kobiety mikroflora pochwy składa się w 95% z pałeczek kwasu mlekowego. E. coli normalnie nie powinno być obecne w rozmazie. Obecność tej bakterii w drogach rodnych nie może dawać widocznych objawów, ale częściej w tym przypadku kobieta ma żółtawe wydzielanie z nieprzyjemnym zapachem.

Po wchłonięciu się w pochwie i pomnożeniu, E. coli zakłóca prawidłową równowagę mikroflory i może powodować proces zapalny. Zatem ta bakteria jest często przyczyną chorób, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy, zapalenie jelita grubego , zapalenie szyjki macicy, zapalenie przydatków, endometritis itd. Ponadto infekcja łatwo rozprzestrzenia się na szyjkę macicy i jajniki. Penetrując do cewki moczowej, Escherichia coli może powodować zapalenie pęcherza moczowego, a także wpływać na pęcherz i nerki.

Istnieje kilka powodów obecności E. coli w rozmazie:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny intymnej, niewłaściwa procedura mycia;
  • noszenie niewłaściwej bielizny;
  • niezabezpieczone relacje intymno-pochwowe intymne.

Obecność E. coli w rozmazie jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ dziecko może również dostać infekcję przez kanał rodny podczas porodu.

Jak pozbyć się E. coli?

Jeśli w rozmazie znajduje się E. coli, leczenie należy rozpocząć natychmiast. Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza ginekologa w warunkach ambulatoryjnych i jest to kurs przyjmowania antybiotyków przez około 7 dni.

Przed przepisaniem leków z reguły przeprowadza się oznaczanie wrażliwości bakterii na określone antybiotyki. Jest to bardzo ważna procedura skutecznego leczenia, ponieważ niektóre szczepy E. coli mogą być odporne na różne rodzaje leków.

Jeśli kobieta jest w ciąży, w tym okresie przepisuje się antybiotyki i nie wpływa na wzrost i rozwój płodu. Ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji.

Po kuracji antybiotykowej zaleca się przyjmowanie leków, które sprzyjają regeneracji Leczenie wymazu E. coli normalna równowaga mikroflory (probiotyki). Lokalne immunomodulatory można również przepisać w celu przywrócenia funkcji ochronnych ścian pochwy.

W przyszłości, aby zapobiec zakażeniu E. coli, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • podczas higieny intymnej, przemyj od przodu do tyłu, aby uniknąć bakterii z odbytnicy do pochwy;
  • być chronionym podczas seksu;
  • nosić nieprasującą bawełnianą bieliznę;
  • regularnie zmieniaj bieliznę.