Zapalenie jajowodów (lub zapalenie przydatków) jest stanem zapalnym macicy (jajowodowej i jajnikowej), najczęściej wywołanej przez zakażenie. Czynnikiem powodującym ostre zapalenie jajowodów może być:

  • paciorkowce;
  • Staphylococcus;
  • Chlamydia;
  • gonococcus;
  • E. coli;
  • Mycobacterium tuberculosis.

Infekcja wchodzi do przydatków przez pochwę, przechodzi przez szyjkę macicy, osiągając w ten sposób swój "cel".

Salpingo-oophoritis jest najczęściej komplikacją aborcji lub innych zabiegów na macicy. Po pierwsze jajowody biorą udział w procesie, a następnie jajniki stają się zaognione. Salpingo-zapalenie jajowodów może być jednostronne (prawostronne lub lewostronne), ale zdarzają się przypadki obustronnego uszkodzenia przydatków.

Salpingo-oophoritis - objawy

Obraz kliniczny zapalenia jajowodu zależy od patogenu infekcji i stanu organizmu. Tak więc, zapalenie przydatków, które jest spowodowane przez gronkowce, paciorkowce lub gonokoki, ma przebieg ostry lub podostry, a chlamydi i gruźlica - przewlekłe.

Ostre zapalenie jajowodów charakteryzuje się silnym bólem w dolnej części brzucha i na poziomie kości krzyżowej. W niektórych przypadkach bólowi towarzyszą wzdęcia, nudności, wymioty i zaparcia. Naciskanie na dolną część brzucha powoduje silny ból, aw ciężkich przypadkach napięcie mięśni brzucha. Istnieją również oznaki zatrucia organizmu - wysoka gorączka, podwyższona liczba białych krwinek i ESR.

Kiedy komplikacje się nie pojawiają - w ciągu 7-10 dni ból stopniowo ustępuje, temperatura wraca do normy, a morfologia powraca do normy.

Objawy przewlekłego zapalenia salpingoofornego

Przewlekłe zapalenie jajowodów występuje jako powikłanie ostrego zapalenia przydatków lub jest pierwotną manifestacją zakażenia, zwykle kobiety odczuwają ból brzucha i pachwiny, czasami dając sacrum lub odbytnicę. Te odczucia są spowodowane przez skoki, które tworzą się na tle przewlekłego procesu zapalnego. Adhezja w jajowodach może zagrozić ich integralności, a zatem prowadzić do bezpłodności. Często w przewlekłym zapaleniu jajowodowodowym obserwuje się nieregularne miesiączkowanie, które objawia się długotrwałym i ciężkim krwawieniem. Bardzo często jedynym objawem choroby jest niepłodność. Zapalenie jajowodów, niezależnie od patogenu, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Z ciężkim stresem, hipotermią, wyczerpaniem - infekcja "budzi się" i daje o sobie znać.

Co zrobić, jeśli zauważyłeś objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?

Skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Ostre zapalenie jajowodów rzadko stanowi zagrożenie dla życia, ale tutaj są niektóre patologie z podobnymi objawami - mogą być bardzo niebezpieczne. Wśród nich - ciąża ektopowa, pęknięcie torbieli jajnika, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli lekarz potwierdził rozpoznanie ostrego zapalenia jajowodu lub zaostrzenia przewlekłego zapalenia mózgu i ostre zapalenie jajowodów potrzebują kursu antybiotykoterapii. Ważne jest przestrzeganie wszystkich instrukcji lekarza dotyczących przyjmowania leków, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań tej choroby.

Zapobieganie zapaleniu jamy ustnej

Zapobieganie chorobom zakaźnym narządów płciowych jest dość proste - unikaj aborcji, spirali, odpowiednio dbaj o zewnętrzne narządy płciowe w okresie poporodowym. Aby nie powodować zaostrzeń zapalenia jajowodów - staraj się nie chłodzić i przepracowywać, szczególnie podczas menstruacji.

Pamiętaj, że seks bez zabezpieczenia jest źródłem możliwych infekcji.