Wśród ogromnej różnorodności produktów dla dzieci na szczególną uwagę zasługuje suchy basen. Co to jest i jak może być użyteczne? Suchy basen to rodzaj pojemności, która jest wypełniona ogromną liczbą miękkich kulek. Pojemność może być zarówno zwykłym kojec dla dzieci lub proste dmuchane baseny dla dzieci, które mogą być używane do pływania. Wielobarwne kulki do suchego basenu, wypełnione powietrzem i pod ciśnieniem, przyjmują swój pierwotny kształt, służą jako bezpieczne wsparcie dla ciała dziecka.

Korzyści z suchego basenu dla dzieci

Grając w takie baseny, dzieci poddają się stresowi, który wpływa na ogólny rozwój i zdrowie dziecka. Podczas zajęć w suchym basenie specjalne miękkie kulki zapewniają doskonały efekt masażu, poprawiając w ten sposób metabolizm i krążenie krwi. Jednocześnie poprawia się funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, narządów oddechowych, układu sercowo-naczyniowego, a także układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto podczas aktywnych zabaw w basenie wszystkie grupy mięśniowe zostają wzmocnione i powstaje właściwa postawa. Oczywiście wszystko to sprawia, że ​​mechanizmy obronne organizmu działają aktywnie, dlatego zawody w takich pulach mają zarówno działanie zapobiegawcze, jak i terapeutyczne w różnych chorobach.

Ponadto nadmuchiwane suche baseny dla dzieci mają pozytywny wpływ na stan psycho-emocjonalny dziecka. Dzieci odczuwają wielką przyjemność i radość, zanurzając się w "falach" basenu i bawiąc się wśród różnych kolorowych kulek. Ponadto, gdy "pływamy" w miękkich piłeczkach, dzieci rozwijają zdolności motoryczne, poprawiają koordynację ruchów, uczą się zapamiętywać i odróżniać kolory podstawowe, a także rozdzielać obiekty o różnych kształtach i rozmiarach. Dzieci unoszone przez grę relaksują się, dzięki czemu zachowują się bardziej spokojnie, jedzą z apetytem i szybko zasypiają. Również w suchym basenie z kulkami można spędzić wiele różnych ćwiczeń fizycznych wzmacniających i terapeutycznych.

Zestaw ćwiczeń do ćwiczenia w suchym basenie

Ćwiczenia te mają na celu rozwój zdolności motorycznych dziecka, a także ogólną poprawę zdrowia.

  1. Lejki - ćwiczenie dla rozwoju koordynacji i masażu kończyn górnych. Dzieci stoją poza basenem. Najpierw dolne lewe i prawe dłonie naprzemiennie w basenie i wykonuj okrężne ruchy. Następnie obie ręce są opuszczane, a teraz jednocześnie wykonują ruchy obrotowe.
  2. Nurkujemy - ćwiczenie wykonywane jest w celu masażu mięśni szyi. Pozycja wyjściowa - stojąc na zboczu przy basenie, podczas gdy ręce są opuszczane do basenu. Przechylanie do basenu w dół z równoczesnymi obrotami głowy do prawej do lewej. Dziecko powinno próbować zakopać głowę w kulkach i zdobyć dno.
  3. Rolki - ćwiczenia do masażu mięśni ciała. Dziecko leży z boku w basenie na plecach, podczas gdy ręce suche kulki basenowe podniesiony. Trzeba rzucić, aby dostać się na drugą stronę.
  4. Nie moczyć rąk - celem tego ćwiczenia jest rozwój dynamicznej i statycznej koordynacji. Pozycja wyjściowa - rozstaw nogi w basenie. Najpierw musisz wykonać stanowisko z inną pozycją rąk, starając się zachować równowagę. Następnie spróbuj okrążyć obwód basenu bez wsparcia ręką, zachowując równowagę.
  5. Rower - masaż podeszew stóp, a także mięśni łydek. Siedząc plecami do boku basenu, proste ramiona po bokach z boku, nogi rozciągnięte do przodu. Konieczne jest wykonywanie ruchu nóg, tak jak na rowerze, podczas próby rozproszenia, jak najwięcej piłek w dłoni.