Co jest potrzebne i do czego służy mechaniczne zamknięcie drzwi? Celem tego zawiłego mechanizmu jest automatyczne zamknięcie drzwi. Instalacja optymalnie dobranego samozamykacza znacznie zmniejsza zużycie sprzętu. Wydłuża się żywotność drzwi, a nawet przy prawidłowej regulacji drzwi nie przepuszczają już zimna. Ich użycie jest obowiązkowe w drzwiach, przez które przechodzi duża liczba osób w ciągu dnia.

Typy zamknięć drzwiowych

Zanim położycie drzwi bliżej drzwi, musicie wiedzieć o ich klasyfikacji. Mechanizmy te różnią się sposobem instalacji, zastosowaną siłą i typami.

Według rodzaju instalacji typy drzwi do drzwi są podzielone na:

  • podłoga (montowana w podłodze);
  • ukryty (zamontowany wewnątrz ramy);
  • górna (zamontowana na górze skrzydła drzwi).

Siłę zbliżania się do siebie mierzy się zgodnie z normą EN 1154. Poziom obciążenia zmienia się w granicach oznaczenia EN1 - EN7 (im wyższa liczba, tym większa siła). Wybierając wysiłek, powinieneś przestrzegać zasady: im większa szerokość liścia i jego waga, tym większa jest wartość EN, której potrzebujesz. Wielu producentów produkuje uniwersalne urządzenia do zamykania, gdzie po oznaczeniu EN określony jest zakres regulacji siły (na przykład EN2-4). Takie modele będą kosztować nieco więcej, ale są tego warte.

Jest jeszcze inna różnica między zamykaczami drzwi - typ, jak wybrać właściwy, zrozumiesz z opisu ich projektu.

  1. Zamknięcia wyposażone w uchwyty na zawiasach lub kolanach są najbardziej powszechne. Ich mechanizm jest trwały i niezawodny, a ich minus to tylko jedna rzecz - niski poziom ochrony przed wandalami. To bliżej nie jest odpowiednie dla drzwi zewnętrznych.
  2. Automatyczny samozamykacz może być wyposażony w przesuwny kanał. Siła zaciskająca jest przenoszona poprzez przesuwanie dźwigni wzdłuż kanału. Ten samozamykacz jest preferowany w przypadku drzwi zewnętrznych, nie ma wystających części. Minus - trudniejsze otwieranie i zamykanie drzwi. Taki samozamykacz może być wyposażony w zamek magnetyczny. Wytwarzalność, bezpieczeństwo i elegancja w jednej butelce.
  3. Podłogowe zamykacze do drzwi mogą pozostać niewidoczne, doskonale wypełniając przypisane im funkcje. Zamontowane w podłodze urządzenia zamykające tego typu mogą być stosowane do mocowania drzwi jako wahadła oraz z jednostronnym otwieraniem.

Po zapoznaniu się z zamykaczami można przejść do wyboru. Sprawa zostaje dla małych, musisz wybrać właściwą.

Jak wybrać samozamykacz?

Jeśli wybierzesz bliżej drzwi, pamiętaj, aby rozważyć warunki, w których będzie on obsługiwany. Chodzi głównie o temperaturę otoczenia. Zamknięcia dla drzwi wewnętrzne i różnią się one od tych ulicznych tym, że nie mogą prawidłowo spełniać swojego przeznaczenia w niskich temperaturach. Olej znajdujący się wewnątrz tłoka zamarza na zimno, przez co samozamyk zamyka drzwi wolniej. Skrzynka odbiorcza renderuje przysługę, "pomagając" w zamknięciu drzwi. Rezultatem są 2-3 zmiany samozamykacza na drzwiach zewnętrznych w jednym sezonie. Samozamykacze do drzwi ulicznych lepiej wybierać spośród tych, które są przeznaczone do szerokiego zakresu temperatur. zamykacze do drzwi ulicznych Wraz ze spadkiem temperatury można je regulować, utrzymując prędkość zamykania drzwi w normalnym zakresie. Najlepsze modele do montażu na zewnątrz to modele wyposażone w przepustnicę termiczną. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, olej przepływa przez zawory urządzenia szybciej. Wraz ze spadkiem temperatury obserwuje się przeciwny trend. Eliminuje to potrzebę regulacji.

Aby zainstalować samozamykacz w pomieszczeniu, należy przede wszystkim polegać na wyglądzie i funkcjonalności. Jeśli chodzi o obciążenie techniczne, wówczas każdy typ samozamykacza poradzi sobie z nim. Czy wciąż widzisz i zamykasz drzwi? Zainstalować samozamykacz!