Ważnym krokiem w leczeniu ropienia kanałów łojowych i mieszków włosowych jest wyjście z wysięku na zewnątrz i oczyszczenie wnęki. Otwieranie wrzenia można uznać za początek powrotu do zdrowia, ale na tym etapie należy zwrócić większą uwagę na leczenie. Pomoże to uniknąć ponownego zakażenia bakteriami, a także przyspieszy gojenie uszkodzonych tkanek, zapobiegnie tworzeniu się blizny .

Jak przetwarzać i smarować wrzenie po otwarciu?

Gdy dojrzała głowa ropnia pęka i wysięki zaczynają się rozdzielać, istnieje pokusa, aby wycisnąć zawartość wrzenia. Zrobienie tego kategorycznie jest niemożliwe, ponieważ płyn z bakteriami może dostać się do krwioobiegu, który jest obarczony sepsą i niezwykle niebezpiecznymi konsekwencjami.

Leczenie i podwiązanie wrzenia po otwarciu przeprowadza się w następujący sposób:

  1. Natychmiast po zerwaniu ropnia potraktować obficie 3% roztworem nadtlenku wodoru.
  2. Regularnie stosuj opatrunki z maściami antyseptycznymi, przeciwbakteryjnymi i leczniczymi. Lewomekol to doskonały preparat, którego aktywne składniki skutecznie zwalczają bakteryjne patogeny stanu zapalnego i wspomagają regenerację tkanek. Alternatywą jest Maść Vishnevsky o podobnych właściwościach.
  3. Na etapie gojenia się rany i pojawiania się granulatów zaleca się stosowanie kompresów z hipertonicznym roztworem i bandaże z lokalnymi środkami zawierającymi tłuszcze (olej wazelinowy, emulsja sintomycyny).

Po otwarciu ropnia może być używana i tradycyjne metody terapii. Na przykład następujące płyny pomagają przyspieszyć leczenie:

  • ciepły roztwór soli;
  • miód z wodą (1: 1);
  • olejek z drzewa herbacianego;
  • Angielski roztwór soli;
  • wywaru z rumianku.
ubieranie po otwarciu wrzenia

Leki te zapewniają łagodne oczyszczenie rany z rany, eliminację infekcji i zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii do zdrowej tkanki. Ponadto środki te przyspieszają regenerację komórek skóry, służą jako zapobieganie powstawaniu blizn.

Ile rany goi się po otwarciu wrzenia?

Czas powrotu do zdrowia zależy od wielkości ropnia i głębokości wysięku, poprawności leczenia.

Małe i średnie czyraki z reguły goją się w ciągu 7-10 dni po otwarciu.

Duże elementy zapalne sugerują dłuższy okres regeneracji, co najmniej 2 tygodnie i do 30 dni.