Rodzice dzieci, którzy chodzili do szkoły podstawowej, muszą czasem stawić czoła problemowi nieuczenia się umiejętności pisania u dzieci lub, innymi słowy, dysgrafii. Dziecko cierpiące na to naruszenie może być doskonałym uczniem w innych przedmiotach, ale będzie miał poważne problemy z pisaniem słów. Jak rozpoznać dysgrafię i przeprowadzić jej korektę u młodszych uczniów, wyjaśnimy dalej.

Objawy dysgrafii

Diagnozowanie dysgrafii u młodszych uczniów to prosty proces. Dzieci z tym zaburzeniem mogą, pisząc:

  • pomiń elementy liter, nie dodawaj ich ani nie przypisuj niepotrzebnych szczegółów;
  • pisz literami lustro;
  • pomiń litery lub zastąp je podobnym dźwiękiem.

Przyczyny dysgrafii u dzieci, zdaniem ekspertów, dotyczą niedojrzałości niektórych obszarów mózgu. Może mieć również wpływ na występowanie takich zaburzeń patologii podczas ciąży lub porodu, urazów głowy i infekcji wieku dziecięcego.

Korekta dysgrafii u dzieci w wieku szkolnym

Korekta tego typu schorzeń w wieku szkolnym zajętych przez logopedów. Zanim zdecydujesz się na program leczenia, eksperci ustalają formę dysgrafii. Jest ich pięć:

  1. Articular acoustic (dziecko nie potrafi prawidłowo wymówić dźwięków, a także nie używa ich prawidłowo podczas pisania).
  2. Akustyka (dziecko nie rozróżnia podobnych dźwięków).
  3. Optyczne (dziecko nie rozumie różnic w pisowni liter).
  4. Agramatyczna (dziecko nieprawidłowo nachyla i używa słów, na przykład "piękny dom").
  5. oznaki dysgrafii
  6. Naruszenie syntezy i analizy języka (litery i sylaby w słowie są transponowane, nie dodawane, mylone).

Profilaktyka dysgraphic

Środki zapobiegawcze dotyczące rozwoju dysgrafii u młodszych dzieci w wieku szkolnym powinny być wykonywane przez rodziców już w wieku przedszkolnym. Z reguły dzieci, przed przybyciem do szkoły, mogą nie rozpoznawać różnic w podobnych dźwiękach i wydawać je niepoprawnie. Mogą nie rozpoznawać liter i mylić podobne.

Aby zapobiec dezagrafii, rodzice powinni mieć więcej czasu na naukę i komunikację z dzieckiem, poprawianie go, jeśli mówi niewłaściwie słowa. Jeśli dziecko, gdy ma 4 lata, nie może jednoznacznie wymawiać dźwięków, powinno się je pokazać terapeucie mowy.