Prawie każdy rodzic prędzej czy później szuka sposobów, by rozwinąć mowę dziecka. Aby pomóc im w prowadzeniu gier dydaktycznych dla rozwoju mowy. Takie gry rozwijają myślenie i poszerzają horyzonty, a co najważniejsze, uczą ich prawidłowego i pięknego wyrażania swoich myśli.

Ćwiczenia dla rozwoju języka dla dzieci w wieku szkolnym

1. Rozwój spójnej mowy

Przygotuj karty pocztowe z wizerunkiem osób różnych zawodów. Pokaż dziecku jeden po drugim, prosząc o nadanie mu tytułu i powiedz, co osoba robi w jego pracy. Możesz także napisać historię o strażaku, lekarzu lub policjancie.

2. Dla klas grupowych. (Rozwój reakcji i aktywacja myślenia)

Dzieci stoją w kole, wybiera się lidera. Lider nazywa kształt obiektu (okrągły, trójkątny, kwadratowy itp.) I rzuca piłkę dziecku, uczeń musi złapać piłkę i nazwać obiekt o danym kształcie. Jeśli odpowiedź jest prawidłowa, samo dziecko wywołuje formularz i rzuca piłkę innemu uczestnikowi. Jeśli odpowiedź jest niepoprawna, to następnym razem przegrany będzie musiał nazwać dwa tematy. Możesz również wywołać kolor i jakość obiektu (ciepły, zimny, szorstki, miękki itp.).

Gry dla rozwoju mowy dzieci

1. Dla rozwoju słuchu (percepcja różnych dźwięków i liter przy uchu)

Prezenter nazywa literę, którą musisz "złapać" w słowie, na przykład dźwięk "W". Wyrazy z tym i bez tego są nazywane: szkoła, klasa, uczeń, szafa, szalik, kikut, szpieg, itp. Słuchając litery "Sh" w słowie, dziecko powinno klaskać w dłonie.

Jeśli dziecko jest trudne i nie słyszy pożądanego dźwięku, prezenter powinien skupić się na wymowie.

2. Wariant poprzedniej gry bez wymowy danego dźwięku.

Rozłóż różne zabawki przed dzieckiem i poproś, aby pokazały i nadały imiona, w których nazwach znajduje się litera "Ш" (niedźwiedź, mysz, lalka Masza, piłka itp.).

3. "Wierzę - nie wierzę"

Opowieść została przekazana dziecku:

Chodziliśmy na podwórku. I znalazł tam pomarańczę, rośnie w piaskownicy, włochaty jak arbuz. Kroimy i oczyszczamy skórę. Ale po skosztowaniu spalił mu język.

Dziecko musi określić, w którym zdaniu tekstu jest to, co było faktycznie możliwe i w którym powiedziane jest fikcja.

4. "Mój dzień"

Przygotuj kartę z obrazkami przedstawiającymi działania dziecka w ciągu dnia (dziecko myje zęby, ma śniadanie, śpi, jedzie do przedszkola, ma obiad itd.) I cztery karty z obrazem pory dnia - rano, po południu, wieczorem, wieczorem. Dziecko musi powiedzieć, co i kiedy robi Ćwiczenia na poprawną mowę można wymyślić samemu. Stwórz historię, w której słowa zostaną obrócone lub litery zostaną niepoprawnie uporządkowane. Lub niech dziecko napisze bajkę zgodnie ze zdjęciem, które oferujesz.

Gra jako środek rozwoju mowy pozwoli dziecku myśleć kojarzeniowo, a tym samym umacniać swoją wiedzę. Podczas gry dziecko jest mniej zmęczone i nie obciąża ciała. Najważniejszą rzeczą jest nie zmuszanie dziecka do ćwiczeń, ale zainteresowanie nim i zwrócenie uwagi na spokojny rytm gry.

gry do rozwoju mowy dzieci

Odwiedź specjalistę logopedy, który powie Ci, jak prawidłowo rozwijać mowę dziecka. Lekarz może zaoferować kilka specjalnych ćwiczeń dla rozwoju mowy i aparatów słuchowych. Przedstawi zalecenia dotyczące prowadzenia takich zajęć w domu.

Na przykład dzieci naprawdę lubią ćwiczenia "kotek". Zaproponuj dziecku ruchy językiem, gdy cipka pije mleko, a następnie polizać kaganiec w kółko. Możesz także spróbować nauczyć dziecko, jak obracać język w rurce.

Regularne zajęcia pomogą Twojemu dziecku prawidłowo słyszeć i wymawiać wszystkie dźwięki i litery. A starsze dzieci poszerzają słownictwo.