Według statystyk, około jedna piąta populacji naszej planety nabędzie zakrzepicę żył głębokich na starość. Choroba ta wynika z siedzącego trybu życia, zgrubienia krwi i osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Zakrzepica żył głębokich nóg jest najczęstsza, ponieważ ta część ciała ma największe obciążenie przez całe życie. Porozmawiajmy o tym, jak zapobiegać tej chorobie i co można zrobić, jeśli zakrzepica już się zamanifestowała.

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Choroba ta najczęściej objawia się u osób w podeszłym wieku, ale inne kategorie również są zagrożone. Czynniki, które powodują zakrzepicę żył głębokich to:

 • palenie;
 • nadwaga;
 • częste podróże lotnicze;
 • siedzący tryb życia;
 • zaburzenia hormonalne i przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych;
 • operacje chirurgiczne, zwłaszcza brzucha;
 • ciąża;
 • cukrzyca .

Trudność jest spowodowana czynnikiem, który w początkowym stadium choroby jest bezobjawowy. W przyszłości może pojawić się obrzęk i sinica kończyn dolnych, ból w żyłach. W ciężkich przypadkach pacjent staje się blada skóra i gorączka.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Aby zrozumieć, w jaki sposób leczyć zakrzepicę żył głębokich, trzeba dokładnie poznać przyczyny tej choroby. Istnieją trzy główne czynniki wyzwalające:

 • choroby żylne, które naruszają ich integralność;
 • powolny przepływ krwi;
 • wysoki krzepnięcie krwi .

W rezultacie skrzepy krwi (skrzepy krwi) osadzają się na uszkodzonych obszarach żył. Stopniowo zwiększają się i może rozwinąć się zakrzepowa zakrzepica żył głębokich - całkowite zablokowanie naczynia. Prowadzi to do upośledzenia dopływu krwi i może powodować zarówno martwicę tkanek, jak i zawał serca. Innym scenariuszem jest odcięty skrzep krwi, który dociera do serca, a następnie wchodzi do układu oddechowego, który może powodować zator płucny. Bez pomocy lekarzy takie przypadki są często śmiertelne, ponieważ przy pierwszych objawach zakrzepicy należy skontaktować się z placówką zdrowia.

Ostra zakrzepica żył głębokich pomaga pokonać trombolizę, czyli wprowadzenie leków, które rozpuszczają skrzepy krwi. Jeśli sytuacja nie jest tak poważna, pacjentowi przepisano leki przeciwzakrzepowe, środki rozrzedzające krew i zapobiegające szybkiemu krzepnięciu. Jeśli takie leczenie jest niemożliwe z powodu nietolerancji leku lub z innych powodów, zaleca się interwencję chirurgiczną po zainstalowaniu filtra cava, który nie pozwoli skrzeplinie wejść do tętnicy płucnej i spowodować poważnego uszkodzenia.

Dieta dla zakrzepicy żył głębokich

Chorobie można zapobiec, jeśli ostrożnie leczysz swoje zdrowie. Najważniejszym czynnikiem jest rzucenie palenia i inne złe nawyki, zmiana diety i zwiększenie mobilności. Codziennie od 10 minut wystarczy wykonywać ćwiczenia od najmłodszych lat, a prawdopodobieństwo zakrzepicy żył głębokich w starszym wieku zostanie ograniczone do minimum. Pod warunkiem, że będzie objawy zakrzepicy żył głębokich Czynniki obciążające, oczywiście. Dieta na zakrzepicę powinna zawierać dużo świeżych owoców i warzyw, ziół, produktów mlecznych. Należy zminimalizować spożycie tłuszczów zwierzęcych, rafinowanych cukrów i pieczonych wypieków. Uważa się, że produkty mleczne są również niepożądane.

Podczas zakrzepicy i jej leczenia zaleca się odpoczynek w łóżku w ciągu tygodnia, a lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych. Pomoże to zapobiec rozwojowi choroby, a także złagodzić stan pacjenta i wyeliminuje ból. W ciężkich przypadkach bielizna kompresyjna nie jest pokazywana, ponieważ może zaburzyć i tak już zły przepływ krwi.