Kupując domek, marzymy o dobrym wypoczynku, zdrowych, bezpiecznych warzywach. Jednak czasami niemożliwe jest zmieszczenie się w standardowym czterohektarowym ogrodzie warzywnym, a nawet przydzielenie kawałka ziemi do ogrodu frontowego. Rozwiąż zadania kreatywnego podejścia do uprawy ziemi - dekoracyjny ogród.

Ozdobny ogród w projektowaniu krajobrazu

W każdym piśmie o ogrodnictwie znajdziesz dekoracyjne odmiany cebuli, kapusty i misterne sadzenie zieleni jako granic dekoracyjnych. Ozdobny ogród w krajobrazie jest nowością w naszych szerokościach geograficznych, ponieważ wymagana jest tutaj duża wiedza i doświadczenie. Ale jego popularność rośnie corocznie i jest kilka powodów:

 1. Na jednej liście zebrano kilka podejść do uprawy warzyw na miejscu: uwzględniono płodozmian, położenie łóżek w słońcu, wybór właściwego obszaru uprawy.
 2. Do dekoracyjnego sadzenia warzywa będą musiały starannie przygotować glebę, oczyścić ją. Niemal zawsze ze względu na czystość i schludność należy sadzić na folii lub ściółkowanie co również eliminuje chwasty.
 3. Wszystkie wydarzenia dają jedną istotną zaletę: rośliny szybko rosną, a jakość zbiorów jest znacznie wyższa. Wiele kwiatów ogrodowych doskonale odstrasza owady i szkodniki, w takim ogrodzie wyglądają harmonijnie.
 4. декор огород в ландшафте

Dekoracyjny ogród - co sadzić?

Piękne zielone liście kapusty lub soczyste łodygi pietruszki to pierwsze zdrowe kultury. Aby uchronić się przed atakami szkodników owadzich, dobrze jest sadzić użyteczne rośliny w sąsiedztwie, pełniące wyłącznie rolę dekoracyjną:

 1. Nagietek rośnie w każdej daczy, a dla ogrodu ozdobnego jest to niezwykle przydatne sąsiedztwo. Kwiat odstraszy nicienie, ale sam zachowuje cały spichlerz przydatnych substancji i właściwości leczniczych.
 2. Pietruszka i sałata dobrze się komponują z ozdobną cebulą, kwitnącą wiosną. Tulipany spokojnie koegzystują z marchewką, po kwitnieniu są po prostu wykopywane.
 3. огород бархатцы
 4. Piołun, krwawnik pospolity i wrotycz są uważane za obrońcę żniwa. Pomidory warte sadzenia nagietki i ogórki będą cieszyć się sąsiedztwem z leczniczym rumiankiem.
 5. W jakim obszarze nie spotkasz słoneczników i nasturcja ? Najbardziej niesamowitą rzeczą jest to, że nasturcja nie jest tylko jaskrawym kwitnącym ornamentem: łatwo stanie się składnikiem sałatki. Nie pozwoli, by chwast pękł w przejściach i odstraszał szkodniki od ziemniaków i kapusty.
 6. огород настурция
 7. Pietruszka z różami lub chryzantemami koegzystuje spokojnie w zaskakujący sposób, podczas gdy seler i buraki korzystnie podkreślają rozkwitanie tęczówki.

Ozdobny ogród - dekoracja

Właściwy wybór okolic upraw i wybór okresu kwitnienia to połowa sukcesu. Wszystko to musi przynosić zyski, aby wybrać rozmiar i kształt łóżek, aby udoskonalić kompozycję roślinną za pomocą figurek ogrodowych i ogrodzeń. Projekt ogrodu ozdobnego w dużym stopniu zależy od wielkości działki, ogólnego stylu i pożądanej łatwości konserwacji. Rodzaj łóżek dla każdego regionu jest inny: na jednej działce można zbudować ozdobny ogród na kilku poziomach, a gdzieś trzeba będzie się udać do szklarni.

Ozdobny ogród - layout

Staranne planowanie i obliczenia zawsze przynoszą rezultaty. Nawet w ogrodnictwie najpierw musisz narysować pożądany wzór na papierze, a dopiero potem wypełnić go ogrodowymi plonami i kwiatami. Będziemy musieli zbudować ozdobny ogród w sensie dosłownym, ponieważ wymiary każdej części kompozycji dobierane są zgodnie z nasadzeniami:

 1. Schemat w tym pytaniu jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Tutaj możesz kompetentnie pozycjonować swoich sąsiadów, śledzić stan nasadzeń, gdy kwitną i rozwijają się poszczególne rośliny: wyższe łodygi nie pozwolą na harmonijny rozwój niskich upraw, jeśli nie weźmiesz pod uwagę orientacji terenu w stosunku do słońca.
 2. огород планирование
 3. Dążąc do pięknego designu, nie możemy zapominać o praktyczności. Wielkość łóżek powinna być taka, aby można było łatwo dotrzeć do warzyw znajdujących się w jej centrum.
 4. огород практичность
 5. Bez uwagi nie opuścimy położenia łóżek względem innych obiektów na stronie. Miejsce pod dekoracyjnym ogrodem powinno być wybrane z dala od garażu lub placu zabaw, jeśli nie jest to kwestia wysokich łóżek.
 6. огород расположение

Ozdobny ogród z szklarnią

Szklarnia - w każdej chwili prawdziwy pomocnik ogrodnika. Napisz to w swoim niezwykłym raju warzywnym nie jest trudne. Wygląd szklarni sprawi, że ogród dekoracyjny będzie przytulny i kompletny. Konstrukcja jest zbudowana w zacisznym zakątku, dzięki czemu okazuje się, że jest to centrum miejsca do odpoczynku. W pobliżu znajduje się ławka w cieniu, można uzupełnić ogólny skład warzyw roślinami w dużych doniczkach zewnętrznych, które są wyjęte ze szklarni na ciepły okres.

теплицы в уголкетеплица круглая

Ozdobny ogród - projekt łóżek

Jeśli wielkość i położenie łóżek muszą zostać przemyślane, a ogrodnik znajduje się w pewnych granicach, to w branży projektowej nie ma żadnych ograniczeń. Dekoracyjne łóżka w ogrodzie dostrzegają dostępne i lubiane sposoby:

 1. Najprostszym rozwiązaniem jest uciekanie się do krawężników lub drewnianych skrzynek. Takie podejście jest bardziej podobne klomby , ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby warzywa były obok kwiatów.
 2. огород дизайн бордюрыдизайн огорода решетка
 3. Zamiast drewnianych krawężników użyj żywopłotu w miniaturze. Słynny regularny styl, służący do ozdabiania pałacowych ogrodów, zamieni ogródek z kapustą w dzieło sztuki ogrodowej. Tutaj właściwe zarysy ogrodu ozdobnego, przycięte do linii krawężników i racjonalne położenie - wizytówki stylu.
 4. регулярный стиль огородаогород в регулярном стиле
 5. Rośliny można sadzić nie tylko na ziemi: rośliny nadają się do ozdabiania altan, można je uprawiać na stole w dosłownym znaczeniu. Wiele kultur nie potrzebuje dużej przestrzeni, dlatego można je łatwo wyhodować na oryginalnych pionowych łóżkach.
 6. огород в беседкеогород на столевертикальный огород

Ozdobne ogrodzenie do ogrodu

Schludny płot nie tylko uzupełnia ogólny styl, ale także nadaje całościom kompletny wygląd. W zależności od wybranego ogólnego kierunku ozdobne ogrodzenie ogrodu może być wykonane z wikliny, drewna, kamienia lub nowoczesnych materiałów. Stopniowy wygląd wygląda wyjątkowo oryginalnie, w razie potrzeby, sadzenie z pietruszką można przekształcić w klomb z pomocą zawiłych loków kutego ogrodzenia.

огород забор из дереваогород забор частокологород забо плетенка

Siatka dekoracyjna do ogrodu

Sama siatka z tworzywa sztucznego nie nosi obciążenia estetycznego. Jest to konieczne do tworzenia pięknych wzorów roślin. Dzięki takiej siatce i kutemu łukowi zwykłe ogórki zastąpią falujące róże w kompozycji, a jeśli użyjesz pięknych kamyków i ocynkowanej siatki, otrzymasz oryginalną doniczkę do warzyw. Takie ozdobne ogrodzenia będą główną atrakcją każdego ogrodu. Oprócz miękkiej siatki z tworzywa sztucznego w rolkach twarda siatka jest aktywnie wykorzystywana, a rośliny obracają się wzdłuż niej nie mniej skutecznie.

сетка пластик жесткаясетка металл для грядкисетка пластик мягкая

Figury dekoracyjne do ogrodu

Wybór wystroju odbywa się w przybliżeniu w taki sam sposób jak ogrodzenie. Wszystko zależy od stylu i wielkości działki. Gnomy ogrodowe i różne zwierzęta są bardzo popularne. Ozdobny ogród wykonany z drewna doskonale uzupełni mały drewniany most, a biały kamień w stylu antycznym może być wsparty kolumnami lub miniaturowymi wizerunkami słynnych posągów.

огород фигура колоннаогород фигура дом