zapalenie pęcherza we wczesnej ciąży Takiej choroby, jak zapalenie pęcherza, nie można zignorować, każdy ginekolog powie ci o tym. Szczególnie niebezpieczna jest dolegliwość we wczesnych stadiach ciąży. I nie chodzi tylko o nieprzyjemne i bolesne objawy, ale o poważne konsekwencje, które mogą mieć wpływ na przebieg i zakończenie ciąży. Bardziej szczegółowo o tym, dlaczego zapalenie pęcherza występuje we wczesnej ciąży, jakie są jego objawy i metody leczenia, powiemy ci w tym artykule.

Charakterystyczne objawy i przyczyny zapalenia pęcherza we wczesnej ciąży

Obraz kliniczny stanu zapalnego ścian pęcherza jest znany prawie każdej kobiecie:

  • częste korzystanie z toalety;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • krew w moczu;
  • dolny ból brzucha;
  • wzrost temperatury.

Taka "garść" objawów jest charakterystyczna dla ostrej postaci choroby. Objawy postaci przewlekłej są mniej wyraźne, ale w pierwszym korzystnym przypadku stają się pogarszane. Przyczynami nawrotów mogą być: normalne zmęczenie, zamrożenie lub inne, przyczyniające się do osłabienia obrony organizmu, czynniki. Często lekarze uważają wczesne stadium zapalenia pęcherza za jeden z najwcześniejszych objawów ciąży. Motywowanie, że pojawienie się dolegliwości może przyczynić się do: immunosupresji (naturalne tymczasowe tłumienie odporności, niezbędne do utrzymania ciąży) i zmiany w tle hormonalnym.

Czy zapalenie pęcherza jest niebezpieczne we wczesnej ciąży? To pytanie zadawane jest przez przyszłe mamy, które nie miały tyle szczęścia, aby stanąć twarzą w twarz z tą dolegliwością. Jednak aby dowiedzieć się, czy choroba jest prawdziwym zagrożeniem, musisz poznać jej etiologię.

W medycynie występuje zakaźne i niezakaźne zapalenie pęcherza. Pierwsza forma występuje z powodu wejścia w ciało kobiety i aktywnego rozmnażania bakterii chorobotwórczych, takich jak oportunistyczne gronkowce, paciorkowce, podstępne E. coli, chlamydie, mykoplazma, trichomonady.

Niezakaźne zapalenie pęcherza jest konsekwencją zaburzenia naturalnej biocenozy, podrażnienia śluzem przez preparaty chemiczne lub jej uszkodzenie podczas interwencji chirurgicznej.

Ale w każdym przypadku, w przypadku braku właściwego leczenia, zapalenie pęcherza we wczesnych stadiach ciąży jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ istniejąca infekcja może łatwo dostać się do nerek i wywołać rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek. Ponadto sam fakt obecności w ciele takich drobnoustrojów jak chlamydia, mikoplazma, trichomonady, które mogą zaszkodzić dziecku nawet w łonie matki lub podczas porodu, należy zaniepokoić.

Niż w leczeniu zapalenia pęcherza na wczesnych etapach ciąży?

Objawy zapalenia pęcherza podczas ciąży we wczesnych stadiach są nieprzyjemne, a konsekwencje choroby są czasami nieodwracalne. Dlatego leczenie należy rozpocząć natychmiast, ale tylko po konsultacji ze specjalistą.

Co do zasady lekarze przepisują terapię antybakteryjną i leki ziołowe, ale bardzo niebezpieczne jest przyjmowanie tych leków bez recepty lekarskiej. Ponieważ tylko lekarz może realistycznie ocenić ryzyko i korzyści dla każdej ciężarnej kobiety indywidualnie.

jak leczyć zapalenie pęcherza we wczesnej ciąży Ponadto, gdy pojawiają się pierwsze objawy zapalenia pęcherza, przyszła mama powinna być trzymana w łóżku, z wyłączeniem pikantnych i smażonych pokarmów z diety, zużywać dużo płynów ( morsy, herbaty, uzgodnione z naparami ziołowymi doktora).

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego w placówce medycznej wielu pacjentów wydaje wkroplenie. Ta procedura polega na wprowadzeniu roztworów antybakteryjnych bezpośrednio do pęcherza przez specjalny cewnik. Technika ta jest dość skuteczna i bezpieczna, ponieważ pozwala na wyeliminowanie objawów i czynnika wywołującego chorobę w możliwie najkrótszym czasie i przy minimalnym ryzyku dla płodu.