Aby uzyskać wysokiej jakości nasiona w domu, potrzebujesz sztucznego zapylenia. Najlepiej, jeśli zapylenie się skrzyżuje. Aby uzyskać nasiona cyklamenów, użyj miękkiej szczoteczki, aby pobrać pyłek z kwiatu jednej rośliny i przenieść go na piętno słupka innego. Aby zadowolić wynik, lepiej wykonać tę procedurę dwa lub trzy razy. Zapylanie powinno odbywać się w godzinach porannych w jasny, słoneczny dzień, co przyczynia się do szybszego tworzenia się jajników. Aby powielenie nasion cyklamenów zakończyło się sukcesem, podczas zapylania należy zasilić roślinę nawozami fosforowo-potasowymi. Rozcieńczyć 1 g superfosfatu i 0,5 g siarczanu potasu w jednym litrze wody. Po ustawieniu nasion kapsułka zaczyna rosnąć. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy po zapyleniu kapsułka nie urosła, jest pusta. Do zapylania nie należy używać młodych roślin i pierwszych kwiatów sezonu. Jeśli wysuszysz nasiona po zbiorze, ich kiełkowanie znacznie się zmniejszy. Sklepy oferują nasiona cyklamenów, gotowe do sadzenia. Ale są mniej niezawodne niż te uprawiane w domu.

Rosnący cyklamen z nasion

Cyklamen wyrasta z nasion rzadziej niż przez dzielenie bulwy, ponieważ kwitnienie następuje znacznie później. Nasiona kiełkują wystarczająco długo i nierównomiernie w ciągu miesiąca. Nasiona lnu powinny być osobno w plastikowych kubkach, ale dozwolone i sadzone w jednym pojemniku. Jeśli zdecydujesz się siać kilka różnych typów naraz, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Nasiona europejskich cyklamenów nigdy nie powinny być zasiane innymi gatunkami, tylko różnymi odmianami lub podgatunkami gatunków europejskich. Gatunki perskie na ogół lepiej siać tylko osobno, to znacznie zwiększy kiełkowanie.

Proces hodowania cyklamenów z nasion rozpoczyna się od namoczenia w 5% roztworze cukru. Bierzemy tylko nasiona, które spadły na dno. Następnie, na jeden dzień, należy namoczyć odpowiednie nasiona w roztworze cycronu. Do sadzenia odpowiedniego lekkiego podłoża. Zmieszaj ziemię liści z torfem w równych proporcjach, zamiast liścia ziemi możesz użyć wermikulitu.

Nasiona należy rozsmarować na wilgotnym podłożu, a następnie posypać 1 cm warstwą ziemi, a po wykiełkowaniu nie jest potrzebne żadne światło. Pudełka mogą być pokryte folią. Utrzymać temperaturę 20 ° C Pamiętaj, że wzrost temperatury spowoduje spowolnienie wzrostu, a nasiona po prostu popadną w stan hibernacji. Dopuszczenie spadku temperatury poniżej 18 ° C jest również szkodliwe dla nasion, mogą one gnić. Gleba powinna być stale mokra i okresowo wietrzyć skrzynie.

Z reguły w każdych warunkach po 40 dniach kiełki zaczynają kiełkować. Jak tylko nasiona wyrosną, pudełka zostaną przeniesione do dobrze wentylowanego i oświetlonego miejsca. W tym czasie temperatura powinna być utrzymywana na poziomie około 15 ° C i nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

sadzenie nasion cyklamen

Gdy tylko sadzonki utworzą małe bulwy z parą liści, nadejdzie czas, aby spadły w pojemniku z przygotowaną mieszanką. Łączymy dwie części liściastej ziemi, jedną część torfu i część piasku. Podczas zbioru bulwy muszą być pokryte ziemią, chociaż w dorosłej roślinie powinno być widoczne nieco powyżej poziomu gleby.

Cyklamen wyhodowany z nasion wymaga dobrej opieki. Tydzień po zerwaniu zaczynamy karmić. Nawozy są rozcieńczane dwa razy mniej niż podano na opakowaniu. Dopuszcza się górny opatrunek z 0,2% roztworem siarczanu amonu (2 g na 1 litr wody), po 10 dniach dodajemy 0,1% roztworu azotanu potasu. Powielanie nasion cyklamenu trwa od 13 do 15 miesięcy.