Wybór odpowiedniego zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi może być zniechęcającym zadaniem, ponieważ jeśli wybierzesz niewłaściwy typ lub niewłaściwy kolor, możesz zepsuć całe wnętrze pokoju, a zasłony, wybrane prawidłowo, nadadzą Twojemu salonowi kompletny i wyrafinowany wygląd.

Jeśli potrzebujesz zasłon do okna z balkonem w salonie, ale nie wiesz, który wybrać, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Jaki materiał na zasłony do wyboru?

Obecnie istnieje ogromna różnorodność tkanin na zasłony i ich różne kombinacje, ale w przypadku okna z balkonem, które z reguły wpuszcza dużo światła, lepiej wybrać te, które nie znikną. Dlatego nie zaleca się wybierania zbyt kolorowych zasłon, a także zasłon jedwabnych tkanin. Jest to szczególnie ważne, jeśli salon znajduje się po słonecznej stronie.

Jednocześnie zdolność okna z drzwiami balkonowymi do wpuszczenia dużej ilości światła pozwala wybrać do salonu zasłony wykonane z ciężkich nieprzejrzystych tkanin, jeśli oczywiście są wystarczająco obszerne. Ale dla małego salonu bardziej odpowiednie zasłony światła niepozorne, półprzezroczyste tkaniny.

I oczywiście, projekt zasłon okiennych do salonu powinien pasować do wnętrza i harmonizować z nim w kolorze. Aby to zrobić, możesz wybrać materiał pasujący do innych przedmiotów we wnętrzu, na przykład dekoracyjne poduszki na kanapie. Jeśli wybierzesz zasłony dla koloru tapety, lepiej, jeśli są one ciemniejsze niż ściany.

Jak wybrać rozmiar zasłon w salonie z drzwiami balkonowymi?

Znaczącą rolę odgrywa długość zasłon. Zasłony, które tylko nieznacznie dotykają podłogi lub nie docierają do niej kilka centymetrów, nadają salonowi z balkonem bardziej klasyczny, surowy wygląd i są zalecane, jeśli zamierzasz je regularnie otwierać i zamykać. Nie będą zbierać kurzu z podłogi i nie będziesz musiał kłaść fałd na podłodze za każdym razem.

Zasłony opadające na podłogę wyglądają elegancko, ale mniej praktycznie do salonu z drzwiami balkonowymi, które otwierają zasłony, które trzeba odepchnąć. Alternatywnie, możesz ustawić je jako niezbyt duże, ale składające się z kilku oddzielnych pasków, więc w razie potrzeby łatwiej będzie otworzyć drzwi balkonowe. Albo powiesić pojedynczą zasłonę z tiulu i zabezpieczyć ją chwytem - ten wzór nada salonie bardziej elegancki, romantyczny wygląd. Ponadto haczyki są wygodne - pomagają w łatwy sposób kontrolować stopień oświetlenia salonu i można je ustawić w pożądanej pozycji, co jest bardzo wygodne w przypadku drzwi balkonowych.

Szerokość zasłon zależy od ich głównego celu - dekoracyjnego lub praktycznego, oraz rodzaju salonu, który chcesz osiągnąć. Jeśli planujesz zamknąć zasłony, aby wyglądały elegancko i pięknie udrapowane, wybierz szerokość dwa lub nawet dwa i pół raza większą niż szerokość okna. Jeśli nie zamierzasz ich zamykać, ale używasz ich tylko jako ramy okna z balkonem, szerokość półtora okna jest wystarczająca. Zasłony "klepsydra" dobrze prezentują się na francuskim balkonie.

Zastanów się również nad naprawieniem. Do drzwi balkonowych jest lepiej wybrać zasłony z oczkami lub pierścienie - dzięki czemu będą łatwiejsze do przenoszenia.

Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi1Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi2Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi3
Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi4Zasłony w pokoju dziennym z drzwiami balkonowymi5Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi6
Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi7Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi9Zasłony w salonie z drzwiami balkonowymi8