Zasłony są ważnym szczegółem wnętrza, więc ich wybór należy traktować poważnie. Odpowiednio dobrane zasłony mogą optycznie powiększyć przestrzeń, uczynić pomieszczenie bardziej przytulnym lub odwrotnie, dodać atmosferę powagi. Niedawno zasłony na oczkach do sypialni i pokoju dziennego, dla dzieci i kuchni stały się coraz bardziej popularne - krótko mówiąc, w każdym pomieszczeniu mogą być świetnym rozwiązaniem stylistycznym.

Funkcje techniczne

Określenie "oczka" odnosi się do obrzeży metalowych lub plastikowych, które oprawiają otwory w tkaninie. Początkowo słowo to było używane w środowisku marynarzy: tak zwane dziury żagli, wzmocnione metalowymi pierścieniami, przez które przechodziły kable. Dziś te detale mogą nie tylko odgrywać rolę zasłony, ale także stanowić element wystroju. Jeśli zdecydujesz się kupić kurtyny nici na oczkach, musisz najpierw ustalić, jaki rodzaj najlepiej pasuje do wnętrza. Możesz więc wybierać metalowe lub drewniane oczka, okrągłe lub kwadratowe, małe lub duże, monochromatyczne lub kolorowe, matowe lub błyszczące. Większość ludzi woli, aby kolor elementów złącznych zbiegł się z odcieniem zasłon lub okapów, ale jeśli nie boisz się eksperymentować, możesz wziąć kontrast, a nawet ozdobić detalami dżetów.

Metody przyłączania mogą być różne. Najczęściej stosuje się naciąganie zasłon przez oczka bezpośrednio na pręt okap . Nieco bardziej skomplikowanym wariantem jest gwintowanie elementów łączących przez oczka i przy ich pomocy mocowanie tkaniny na gzymsie. W końcu można obejść się bez gzymsu, mocując płótno na ścianie za pomocą specjalnych haczyków. Jednak w tym drugim przypadku kurtyna nie może zostać przesunięta.

O wyborze tkaniny

Inną istotną zaletą oczek, oprócz estetyki i łatwości użycia, jest to, że mogą być stosowane z absolutnie każdym materiałem, od ciężkiego aksamitu do najlżejszej organzy. W związku z tym można szyć jako zasłony do kuchni na oczkach z przezroczystego tiulu, a zasłony do salonu z gęstym brokatem - obie opcje będą wyglądać stylowo. Jeśli chodzi o paletę, jej wybór zależy wyłącznie od wyobraźni i projektu pomieszczenia. Jako nowy trend, specjaliści od spraw wewnętrznych nazywają zasłony dwukolorowe na oczkach. Można łączyć nie tylko kolory, ale także faktury: bardzo nietypowe wyglądające zasłony, składające się z podstawy, zawieszone na gzymsie i górnej opaski, przytrzymujące oczka. Podstawowa kurtyna może być wykonana z materiału zastrzeżonego odcienia - ciemnoniebieskiego, szmaragdowego lub wina, a górna - z lekkiego materiału z nadrukiem. Ta aranżacja akcentów pozwala wizualnie uczynić pomieszczenie bardziej przestronnym, a okno - wysoko.

Nie mniej powszechna jest opcja z zasłonami dwuwarstwowymi, gdy oba panele mają tę samą długość, ale inną gęstość. Mogą to być na przykład zasłony w przedszkolu na oczkach. Jako pierwszą warstwę stosuje się nieprzezroczysty materiał, który chroni meble i zabawki przed wystawieniem na działanie promieni słonecznych, a jako drugi - półprzezroczysty tiul ozdobiony zabawnymi rysunkami i nadający małemu mistrzowi pokoju dobry nastrój. Przy szyciu zasłon w tym przypadku zaleca się stosowanie niepylących ściereczek, a wcześniej należy zadbać o niezawodne zapięcie.

Podsumowując, chcę podkreślić, że zasłony na oczkach są naprawdę uniwersalne. Pozwalają one nie tylko stworzyć niepowtarzalne wnętrze, ale także łatwo połączyć z innymi rodzajami zasłon - francuskim, japońskim, roll .

Zasłony na oczkach1Zasłony na oczkach2Zasłony na oczkach3
Zasłony na oczkach4Zasłony roletowe5Zasłony roletowe6
Zasłony na oczkach7Zasłony na oczkach8Zasłony na oczkach9