Dna moczanowa jest chorobą, która wpływa na stawy z powodu osadzania się soli kwasu moczowego. Choroba ma względne rozpowszechnienie - tylko trzy osoby na tysiąc najprawdopodobniej ją dostaną.

Zwykle rozwija się po 40 latach i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety z tą samą częstotliwością. Stawy, które są najbardziej podatne, znajdują się na palcach stóp.

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju dny moczanowej:

 • cukrzyca ;
 • nadciśnienie;
 • czynnik dziedziczny;
 • niezrównoważone odżywianie.

W związku z tym możemy stwierdzić, że rozwija się dna w tych, którzy mają nierównowagę substancji w ciele.

Aby zrozumieć, jak leczyć dnę z lekami, musisz znać jej objawy.

Objawy dny moczanowej

Choroba objawia się nagle i towarzyszy jej silny ból. Pacjent odczuwa ciepło w okolicy stawu, co zwykle dzieje się w nocy. Czułość stawu w tym miejscu jest tak duża, że ​​nawet pod ciężarem lekkiego arkusza może rozwinąć się silny ból.

Kolejne ataki mają nieco inny przebieg: przed uczuciem ciepła i silne ból w okolicy stawu pacjent odczuwa mrowienie.

W przypadku nieleczenia drgawki stają się częstsze, a choroba dotyka nowych stawów. Często biegnący proces staje się przyczyną patologii nerek i dróg moczowych.

Przed wyborem leków na dnę, warto zrozumieć, jakie procesy zachodzą w organizmie w związku z tą chorobą:

 1. Wzrasta poziom kwasu moczowego we krwi.
 2. W ciele występuje nagromadzenie związków kwasu moczowego.
 3. Związki kwasu moczowego są odkładane w tkankach i narządach.
 4. Guzki i ziarniniaki tworzą się wokół stawów.
leki na dnę w nogach

Absolutnie pozbyć się dny moczanowej jest niemożliwe, ale spowolnić proces rozwoju i ułatwić życie pacjentowi podczas ataków na możliwości współczesnej medycyny.

Najlepsze leki na dnę

Leki stosowane w dnie na nogach i innych częściach ciała są nieliczne - tylko kilka grup leków.

Leki stosowane w atakach

Tak więc, pierwszym lekiem na dnę jest kolchicyna, która wpływa na metabolizm kwasu moczowego. Jest to lek przeciwdechowy o działaniu bezpośrednim, oparty na jesiennej krokusie. Łagodzi ból i ma działanie przeciwbólowe, a także zmniejsza migrację leukocytów do dotkniętego obszaru, hamuje tworzenie mikrokryształów kwasu moczowego i zapobiega ich odkładaniu się w tkankach. Tak więc lek jest ukierunkowany nie tylko na zapobiegawcze - prospektywne leczenie, ale także na sytuacje, ze względu na działanie przeciwzapalne i znieczulenie.

Lek nie powinien być stosowany w przypadku niewydolności nerek i wątroby. Jeśli przyjmujesz go przez dłuższy czas, wówczas istnieje ryzyko leukopenii i anemii.

Działanie leku obserwuje się w ciągu pierwszych 12 godzin po podaniu, pod warunkiem, że jest przyjmowany na początku ataku. Jeśli zaczniesz przyjmować go późno, nie będzie żadnego pozytywnego wyniku leczenia, lub będzie to ledwo zauważalne. Lek jest skuteczny w 90% przypadków.

Wśród nowoczesnych leków na dnę - fundusze NSAID. W takich przypadkach szeroko stosuje się dwie serie leków:

 • pirazolon - reopirynę, butadion, fenylobutazon, ketazol;
 • Indol - Indometacyna, Metindol.

Te nowe leki na dnę podczas ataków są lepiej tolerowane niż kolchicyna, a także zapewniają bardziej wyraźny efekt terapeutyczny.

Voltaren jest również często stosowany w celu powstrzymania ataków dny moczanowej. Pierwsza dawka, wstrząs, wynosi 200 mg na dobę, a następnie jest przepisywana w mniejszej ilości, 150 mg na dobę.

Wszystkie te leki są przeznaczone do leczenia napadów. Następujące leki są stosowane w leczeniu postaci przewlekłej.

Długoterminowe leki na dnę moczanową

Do długotrwałego stosowania odpowiednie jest leczenie dny allopurinolowej. Ma on na celu obniżenie poziomu kwasu moczowego w osoczu krwi i jest uwalniany w tabletkach o stężeniu 0,1 i 0,3 g.

Leczenie rozpoczyna się w małych dawkach, aby uniknąć zaostrzenia choroby i zapobiec reakcji alergicznej. Lek nie jest przepisywany podczas napadów - przed zażyciem Allopurinolu dna leczenie lekami konieczne jest osiągnięcie stabilnego spokojnego stanu stawu. W większości przypadków lek jest dobrze tolerowany.

Oprócz Allopurinolu do leczenia można również stosować następujące analogi:

 • Tiopurynol;
 • Probenecid;
 • Anturan;
 • Benzobromaron;
 • Hipurik;
 • Losartan.