Przez wiele lat ludzie używali czerwonych jagód i liści żurawiny do leczenia różnych chorób i wzmacniania odporności. Roślina ta uwielbia wilgoć, a zatem rośnie w wilgotnych miejscach, takich jak lasy iglaste, rzadko w lasach liściastych i torfowiskach. Wszyscy zielarze wiedzą o leczniczych właściwościach borówki czerwonej. Wcześniej, gdy nie powstały sztuczne leki, żurawina była uważana za jagnię nieśmiertelną, ponieważ dzięki swoim przydatnym właściwościom żurawiny jagodowe pomagały ludziom leczyć wiele dolegliwości.

Skład jagody żurawiny

Skład borówki brusznicy obejmuje kilka grup przydatnych substancji:

 • witaminy: A, B, C, E;
 • wapń, mangan, magnez, potas, fosfor;
 • karoten;
 • węglowodany;
 • przydatne kwasy to cytrynowy, jabłkowy i salicylowy.

Ze względu na dużą zawartość kwasów żurawina smakuje słodko i kwaśno. Jest dość bogaty w kalorie, w 100 g jagód zawiera 45 kalorii. Dlatego oczywiste jest, że oprócz użytecznych właściwości owoce borówki mają również wartość odżywczą. Dla porównania 100 g pomarańczy - 44, truskawki - 28, figi - 49, brzoskwinie - 46.

Właściwości lecznicze żurawiny i przeciwwskazania

Lingonberry zawiera kilkanaście właściwości leczniczych i dobroczynnych. W liściach borówki brusznicy znajduje się arbutyna - jest naturalnym naturalnym środkiem antyseptycznym, który zapewnia efekt dezynfekcji przy stosowaniu zewnętrznym. Lingonberry jest przeciwutleniaczem, dlatego pomaga chronić organizm (np. Układ sercowo-naczyniowy) przed działaniem toksyn.

Właściwości żurawiny uzupełniają garbniki. Substancje te mają działanie ściągające. To pozwala pozbyć się biegunek, jedząc wewnątrz żurawiny. A do użytku zewnętrznego można go stosować do płukania, maści i kompozycji świec, używane doodbytniczo.

Wiadomo, że cukier ma pozytywny wpływ na emocjonalny nastrój osoby, ale dlatego, że warto jeść żurawinę w celu zapobiegania zaburzeniom psychicznym i po prostu na dobry nastrój.

Korzystne właściwości soku z borówki brusznicy przejawiają się w leczeniu beri-beri. Przy pomocy soku ciało jest wzmocnione i stonowane, gdy:

 • odra ;
 • raki żołądka i rak skóry;
 • malaria;
 • gorączka;
 • choroby nieżytu;
 • cukrzyca.

Sok z borówek pomaga obniżyć ciśnienie, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego w przypadku zaparć, obniża temperaturę ciała i aktywnie usuwa mocz z organizmu. Jest brany pod uwagę w przypadku grypy i ogólnego osłabienia.

Dżem z borówki brusznicowej, szczególnie jeśli bierze się go z herbaty z kwiatów lipy, jest dobry na przeziębienia. Korzystne właściwości borówki brusznicy z miodem odczuwają chorzy na grypę i ARVI, a także na choroby płuc. Ponadto, lek ten pomaga pozbyć się bólu głowy i tonów ciała. Aby usunąć stan zapalny i pomóc pokonać przeziębienie mogą być przydatne właściwości woskowanej żurawiny. Można go przyjmować zarówno z cukrem, jak i bez.

Napary z liści żurawiny mają działanie moczopędne. Są one stosowane w leczeniu chorób nerek i wątroby, dna i reumatyzm. Jeśli zrobisz wywar z liści żurawiny, wtedy takie lekarstwo może być użyte do usunięcia kamieni z nerek i woreczka żółciowego, leczyć reumatyzm i cukrzycę. I pomaga herbata brusznicowa soki pożyteczne z borówki brusznicy z gruźlicą płuc i procesami gnilnymi w organizmie obniża poziom cholesterolu we krwi.

Można powiedzieć, że jagody i liście borówki brusznicy przyczyniają się, przynajmniej częściowo, do przywrócenia ciału absolutnie wszelkich chorób, a po kilku krokach tego cudownego uzdrowienia można poczuć polepszenie samopoczucia.

Przeciwwskazaniami do stosowania borówki są zwiększona kwasowość i wrzody żołądka. Zabrania się krwawienia wewnętrznego, słabej krzepliwości krwi lub zbliżającej się operacji.