Jeden z konserwatywnych sposobów leczenia skolioza , dość skuteczne, jest noszenie specjalnych urządzeń ortopedycznych - gorsetów.

Wspieranie gorsetów na skoliozy

Podtrzymujące gorsety nie są w stanie skorygować już istniejących wad, ale dzięki zmniejszeniu napięcia mięśni i poprawieniu pozycji zapobiegają dalszemu postępowi choroby. Stosowanie takich gorsetów przedstawiono na początku rozwoju choroby, z 1, czasem początkiem 2 stopni skoliozy, jako środek zapobiegawczy, oraz jako element terapii podtrzymującej w schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego:

  1. Reclinators. Urządzenia w postaci elastycznych taśm, noszonych na górnej części klatki piersiowej. Używany do zwalczania obnażania i korekty postawy. Zużyte do 4 godzin dziennie podczas pracy przy komputerze, biurku itp.
  2. Korekcja postawy klatki piersiowej. Jest to bandaż z paskiem gorsetowym i półsztywną częścią do mocowania kręgosłupa piersiowego. Jest stosowany w profilaktyce i jako leczenie podtrzymujące skoliozę przed rozpoczęciem klasy 2, włącznie.
  3. Korektor postawy lędźwiowej w klatce piersiowej. Składają się z rozkładanego fotela, pasa gorsetu i półsztywnej części z żebrami usztywniającymi na plecach. Gorset ten stosowany jest w przypadku skoliozy 1 i 2 stopnia u pacjentów w każdym wieku i musi być wykonany zgodnie z indywidualnymi pomiarami.

Korygowanie gorsetów na skoliozy

Gorsety korekcyjne mają zapobiegać dalszemu postępowi skoliozy, a także korygować już istniejące zniekształcenia kręgosłupa. Gorsety, które noszone są ze skoliozą, są sztywnymi strukturami, które utrzymują wyprostowany grzbiet w prawidłowej pozycji i wywierają przeciwciśnienie na obszar deformacji:

  1. Gorset Chenot. Gorset wykonany ze specjalnego plastiku. Wykonany jest na indywidualnych odlewach, co pozwala na maksymalny wpływ na wypukłe punkty kręgosłupa. Gorset ten uznawany jest za najskuteczniejszy w leczeniu skoliozy o 1 stopień (z kątem skrzywienia do 15º).
  2. Gorset Lyonsa (Brace). Gorset średniej twardości o regulowanej wysokości, Gorset ze skoliozą 1 stopień dzięki czemu można go używać do skoliozy kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego.
  3. Gorset Boston. Konstrukcja o wysokiej sztywności z tworzywa sztucznego stosowana w skolioza okolicy lędźwiowej 2 i 3 stopnie.
  4. Gorset Milwaukee. Konstrukcja metalowo-plastikowa, wykonana zgodnie z indywidualnymi pomiarami, w zależności od stopnia skoliozy, z siodłem do mocowania w okolicy miednicy i metalowymi klamrami na szyję i podbródek. Gorsecik ten uważany jest za najbardziej niewygodny w noszeniu modelu, ale można go wykorzystać do zakrzywiania dowolnej części kręgosłupa.

Ze skoliozą 4 stopni gorset jako środek terapeutyczny jest nieskuteczny i wymagana jest interwencja chirurgiczna. Z gorsetów można zastosować półsztywne struktury, wykonane przez indywidualne środki, jako terapię wspomagającą.