Fakt, że poród jest trudnym, bolesnym procesem, kobiety uczą się w dzieciństwie: matki i babcie, ciotki i starsze siostry często potrafią sprowadzić do młodszego pokolenia całą nieprzyzwoitość procesu narodzin mężczyzny. Informacje te docierają do młodych głów, az biegiem czasu narodziny zaczynają być związane z czymś przerażającym. A przede wszystkim przyszłe matki boją się skurczów porodowych podczas porodu - ponieważ powodują nieznośny ból.

Okresowość pracy podczas porodu

Skurcze podczas porodu to okresowo nawracające skurcze macicy. Ich celem jest otwarcie szyjki macicy, aby zapewnić dziecku "wyjście". W stanie normalnym, gardło macicy jest szczelnie zamknięte mięśnia pierścienia szyjki macicy, przy porodzie rozwija się do 10-12 cm, aby ominąć głowę dziecka. Po porodzie skurcze pomogą macicy skurczyć się do pierwotnych rozmiarów "pregeneratywnych".

Oczywiście intensywna praca mięśni macicy podczas porodu nie może pozostać niezauważona: kobieta odczuwa ból, który, jak fala, toczy się i cofa. Z reguły skurcze zaczynają się stopniowo. Na początku można je przyjmować z powodu zwykłego bólu pleców lub tępego bólu w jamie brzusznej, tak jak w niestrawności. Jednak z czasem nasilają się bolesne doznania, przerwy między nimi kurczą się, bójki przypominają okresowe bóle podczas menstruacji.

Lekarze zalecają kobietom w ciąży zauważanie czasu trwania skurczów i przerw między nimi. Jeśli częstotliwość porodu przy urodzeniu osiąga 10-12 na godzinę (czyli co 5-7 minut), to jest czas, aby przygotować się do szpitala.

U pierwiastek kobiet okres porodu wynosi około 12 godzin. Jeśli jest to druga i następna dostawa, praca trwa 6-8 godzin. Im więcej szyjki macicy się otwiera, tym większa częstotliwość skurczów porodowych podczas porodu: pod koniec okresu porodu skurcze powtarzają się co 2 minuty.

Jak ułatwić poród przy porodzie?

Wiele kobiet słyszało niesamowite historie o praktycznie bezbolesnym porodzie i często zadaje pytanie: "Czy poród bez porodu?" Oczywiście, że nie, ponieważ poród jest naturalną i konieczną częścią porodu. Brak skurczów porodowych sugeruje, że coś poszło nie tak i sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jednak niektóre skurcze kobiet podczas porodu przynoszą prawdziwe cierpienie. Przyczyną może być niski próg bólu, lęk i niewłaściwe zachowanie. Możesz naprawić sytuację, jeśli przygotujesz się z wyprzedzeniem na poród: uczęszczaj do szkoły przyszłych matek, zbieraj jak najwięcej informacji o porodzie, ucz się technik łagodzenia bólu i relaksu, opanuj technikę oddychania podczas porodu i pracy.

Nie można kontrolować skurczów i właśnie to przeraża przyszłych matek, które po raz pierwszy przystępują do sakramentu porodu. Jednak możliwe jest złagodzenie stanu kobiety podczas porodu przy użyciu następujących technik:

  1. Na samym początku porodu, gdy skurcze są jeszcze słabe, spróbuj spać lub przynajmniej położyć się, całkowicie relaksując się. Pozwala to na zachowanie siły i uspokojenie.
  2. Kiedy namacalne walki lepiej ruszają się dalej: chodź po pokoju, potrząśnij miednicą. Rozszerzenie szyjki macicy przyspiesza w tym przypadku.
  3. Znajdź wygodną pozycję, w której najłatwiej jest tolerować scrum: weź się na czworakach, zawiąż szyjkę męża (jeśli jest z tobą), połóż się na boku lub usiądź na krześle zwróconym do tyłu.
  4. Jeśli nadal nie poruszyłeś wody, weź ciepłą kąpiel lub prysznic.
  5. Okresowość pracy podczas porodu
  6. Masuj obszar kościelny.
  7. Postaraj się zrelaksować na szczycie walki.
  8. Właściwie oddychaj: skurcz zaczyna się i kończy głębokim wdechem-wydechem, w szczycie skurczu weź głęboki oddech i zrób kilka krótkich wydechów. W przypadku trudnych do opanowania skurczów pomocne będzie płytkie i częste oddychanie.
  9. Jeśli ból staje się nie do zniesienia, poproś lekarza, aby dał ci mordercę.

I, być może, główna rada: nie bój się! Poród nie jest torturą, ale wielkie dzieło kobiety, wypełnienie jej misji na Ziemi jest narodzinami nowego życia. A nagrodą za tę pracę będzie pierwsze wołanie dziecka i niezrównane uczucie miłości i szczęścia - jesteś matką.