Uzależnienie od Internetu u nastolatków jest dość powszechnym problemem w dzisiejszym świecie. Rodzice i psychologowie alarmują, obserwując, jak dzieci coraz bardziej zanurzają się w wirtualnym świecie, próbując uciec od problemów rzeczywistości lub w poszukiwaniu rozrywki. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że komputer może przynieść dziecku wiele korzyści - jest nieocenionym źródłem informacji, materiałów edukacyjnych, fascynujących książek, filmów, sposobem na znalezienie nowych przyjaciół na całym świecie itp. W sieci łatwo znaleźć rzadkie i wartościowe książki, które niewiele osób ma w domu. Wiele gier ma dość duży potencjał rozwojowy - na przykład logiczne gry i układanki doskonale rozwijają zdolność analizowania, znajdowania połączeń i przywracania łańcuchów logicznych. Serwisy społecznościowe pozwalają poprawić umiejętności komunikacyjne i nauczyć się języków obcych.

Niestety, wszystkie te wspaniałe cechy komputera mają przeciwną stronę w postaci trwałej zależności nastolatków od komputera. Mówimy o nastolatkach, ponieważ ze względu na swój wiek są najbardziej podatne na rozwój takich zaburzeń psychologicznych, ale nie powinniśmy zapominać, że uzależnienie od komputerów może się również rozwijać u młodszych uczniów i dorosłych.

Uzależnienie od Internetu w wieku dojrzewania jest z reguły jednym z dwóch rodzajów: uzależnienia od sieci społecznościowych lub uzależnienia od gier.

Uzależnienie od gier u młodzieży

Najbardziej niebezpieczni psychologowie uważają gry fabularne. Zwłaszcza te, w których gracz widzi świat gry nie z zewnątrz, ale jakby oczami jego bohatera. W tym przypadku po kilku minutach gry gracz ma chwilę pełnej identyfikacji z bohaterem gry.

Gry wymagające dużej liczby punktów są uważane za dość niebezpieczne - mogą także powodować rozwój uzależnienia od gier wśród młodzieży.

Zależność nastolatków od sieci społecznościowych

Niebezpieczeństwo sieci społecznościowych w anonimowości i zdolności do ukrywania swojej tożsamości, próbowania różnych ról do woli. Nastolatkowie odgrywają rolę tego, czym chcieliby być, oddalając się od rzeczywistości i żyjąc w czyjejś sieci, całkowicie odmiennej od rzeczywistości, życia. W niektórych przypadkach prowadzi to do rozdwojenia osobowości i utraty poczucia rzeczywistości.

Objawy uzależnienia od Internetu u nastolatków:

  1. Utrata kontroli nad obiektem uzależnienia, dziecko przestaje kontrolować siebie i czas spędzony przed komputerem.
  2. "Dawka" (czyli czas spędzony przy komputerze) stopniowo rośnie.
  3. Przewaga myślenia "tunelowego". Wszystkie przemyślenia dotyczą gry lub sieci społecznościowej oraz szybkiego dostępu do komputera.
  4. Odmowa problemu, kategoryczna odmowa pomocy.
  5. Niezadowolenie z prawdziwego życia, uczucie pustki w prawdziwym świecie.
  6. Problemy z nauką.
  7. Ignorując krewnych, przyjaciół, ludzi odmiennej płci, zainteresowanie koncentruje się tylko na przedmiocie zależności.
  8. Zaburzenia snu, radykalna zmiana reżimu.
  9. Agresja w przypadku niedostępności podmiotu uzależnienia, niezdolność do "użytkowania".

Jak widać uzależnienie od komputera u nastolatków przejawia się w taki sam sposób, jak każdy inny rodzaj uzależnienia (uzależnienie od narkotyków, alkoholizm, hazard itp.), A pozbycie się go jest równie trudne. Dlatego tak ważne jest zapobieganie wszelkim zależnościom u młodzieży. Jeśli dziecko nie chce pójść do psychologa w celu uzyskania pomocy (i tak zazwyczaj się dzieje), rodzice sami powinni zwrócić się o poradę do specjalistów. W końcu rodzina jest jedna. Zależność jednego z jej członków nieuchronnie wpływa na wszystkie inne. A jednocześnie, zaczynając zmieniać siebie, możesz pomóc dziecku wrócić do normalnego życia.

Zapobieganie uzależnieniu od Internetu u młodzieży

uzależnienie od Internetu u nastolatków

Zapobieganie uzależnieniu komputerowemu u nastolatków zasadniczo nie różni się od zapobiegania innym typom zachowań uzależniających. Najważniejszym czynnikiem jest sytuacja emocjonalna w rodzinie i duchowy związek między jej członkami. Prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia jest mniejsze, jeśli dziecko nie odczuwa samotności i nieporozumienia ze strony bliskich.

Pokaż dziecku różnorodność życia, rozrywki, niezwiązanej z komputerem. Spędzaj czas z dziećmi, chodź z nimi w parku, chodź na lodowisko lub wędrówkę, spróbuj nawiązać przyjacielskie relacje. Znajdź dla siebie i swoich dzieci źródło przyjemnych emocji, niezwiązanych z komputerem.

A co najważniejsze - kochajcie swoje dzieci i nie zapomnijcie im tego pokazać.