W przypadku chorób ucha, oprócz leków, otolaryngolog może zalecić zastosowanie ocieplacza do ucha. To nie tylko przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia, ale także pomaga złagodzić ból. Jak zrobić kompres na ucho, porozmawiajmy w tym artykule.

Rodzaje okładów na ucho (uszy)

Ściśnięcie do ucha może być suche lub mokre. Tego rodzaju kompresy różnią się w zależności od metody przygotowania, mechanizmu i czasu ekspozycji. Jednak esencja wpływu jakiegokolwiek kompresu rozgrzewającego się nie zmienia: pod jego działaniem występuje jednolite i przedłużone rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa się przepływ krwi i limfy i krwi, a skurcz mięśni narządów wewnętrznych jest usuwany. W rezultacie zmniejsza się stagnacja krwi i naciek zapalny, jak również obrzęk tkanek.

Jak umieścić spirytus na uchu?

Alkohol (wódka) kompres na ucho jest rodzajem mokrego kompresu rozgrzewającego. Ponadto można ułożyć kompres na olej, ale praktyka pokazuje, że kompres z wódką (alkoholem) w uchu jest wygodniejszy i praktyczny (nie rozprzestrzenia się i nie pozostawia tłustych plam), a jego efekt nie jest mniejszy.

Aby przygotować taki kompres, będziesz potrzebował albo wódki, albo podwójnie rozcieńczonego alkoholu. Kompres składa się z trzech warstw, które nakładają się na siebie:

  1. Pierwszą warstwę o wymiarach 10x10 cm można wykonać z kawałka tkaniny bawełnianej lub ze złożonej sześcioramiennej gazy. W środku tej warstwy znajduje się gniazdo na uszy. Gaza (szmatka) jest nasączona alkoholem, jest dobrze wykręcona i przyłożona do obszaru wokół ucha. W przypadku skóry wrażliwej można wcześniej natłuścić skórę kremem.
  2. Druga warstwa jest izolująca i może być wykonana z papieru polietylenowego lub woskowego; powinien także wykonać wycięcie na ucho.
  3. Trzecia warstwa zewnętrzna to warstwa ocieplająca, wykonana z waty (grubej warstwy) lub zwartego wełnianego materiału. Podczas wykonywania kompresji należy przestrzegać reguły: środkowa warstwa powinna być o 2-5 cm szersza niż warstwa wewnętrzna, a warstwa zewnętrzna 2-5 cm szersza niż warstwa środkowa.

Kompres alkoholowy mocuje się bandażem, szalem lub czapką i pozostawia na 2 - 4 godziny. Popraw kompres przed snem. Po usunięciu kompresu zaleca się przetarcie skóry szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Trzymaj ucho ciepłe przez godzinę po zabiegu, unikaj zimna i przeciągów.

Jak zrobić olej na ucho?

Kompres na olej do ucha jest wykonywany przy użyciu tej samej technologii co alkohol, tylko pierwsza warstwa jest impregnowana jakimkolwiek warzywem lub olej kamforowy . Olej należy wstępnie ogrzać w łaźni wodnej do temperatury 37-38 ° C. Ponieważ olej dłużej zatrzymuje ciepło, kompres można pozostawić na 6-8 godzin (można spędzić noc). Po usunięciu kompresu skórę należy przetrzeć wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie z dodatkiem alkoholu.

Jak zrobić suchy kompres na ucho?

Możesz ogrzać swoje ucho i suche ciepło. Aby to zrobić, będziesz potrzebował mocnej płóciennej torby, w której umieszczona jest sól lub piasek ogrzany na patelni do temperatury około 70 ° C. Torba owija się serwetą lub ręcznikiem i nakłada się na ból ucha, aż ostygnie.

Często, aby ogrzać ucho, kiedy zapalenie ucha termiczne jak zrobić kompres na ucho procedury w postaci ogrzewania za pomocą gumowej butli z gorącą wodą lub lampy niebieskiej.

Przeciwwskazania do kompresji na ucho

Nie można dodawać rozgrzewających kompresów:

  • w podwyższonej temperaturze ciała;
  • z naruszeniem integralności skóry w uchu;
  • z zapaleniem skóry i wysypką skórną.

Kompresy podczas zapalenia ucha środkowego są również zabronione, jeśli istnieją zrzuty z ucha, co wskazuje na ropny proces.