Jednym z najczęstszych nowotworów jest rak jelita grubego. Termin ten odnosi się do rozwoju nowotworów złośliwych w odbytnicy i okrężnicy, których objawy są pod wieloma względami podobne, a metody leczenia są takie same.

Objawy i diagnostyka raka jelita grubego

Objawy pierwszego stadium raka jelita grubego są nieobecne. Choroba nie daje o sobie znać przez długi czas i na tym etapie może być wykryta tylko przypadkowo, podczas badania narządów sąsiedniego obszaru. W przyszłości guz zaczyna rosnąć i stopniowo zaczyna objawiać się jako takie objawy:

  • zmiana charakteru przewodniczącego;
  • krwawienie podczas defekacji;
  • obecność skrzepów krwi w kale;
  • brak apetytu, nudności;
  • anemia ;
  • ogólne osłabienie, zmęczenie;
  • ból w okolicy brzucha i biodra.

Objawy te są charakterystyczne dla raka dowolnej części jelita, ale istnieją oznaki, które występują tylko w guzach zlokalizowanych w określonym obszarze. Zwykle rozwija się rak jelita grubego polip znajduje się na ścianie. Stopniowo zaczyna rosnąć i przenika do ściany jelita, zamykając pierścień wokół całego obwodu. W wyniku tego światło przewodu pokarmowego zostaje ściśnięte, staje się węższe i węższe, co z pewnością prowadzi do zaparć i niedrożności jelit.

Rak odbytu może również rozpocząć się polipem, ale guz w tym miejscu ma większy wpływ na naturę kału niż na regularność stolca. Gdy defekację można zaobserwować cienką, "ołówkową" odchodami ze śladami krwi. Po wizycie w toalecie odczuwa się niekompletne opróżnianie jelita.

W przypadku, gdy rak wpływa na wstępującą okrężnicę, pacjent zaczyna mieć biegunkę. Faktem jest, że w tym miejscu jelito ma cienkie ściany, a jego zawartość jest zwykle płynna i półpłynna. Guz w wstępującej okrężnicy często przyjmuje postać węzła, a doświadczony lekarz może go sondować przez ścianę brzucha.

Badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy obejmują badania krwi, ultrasonografię, irygację, kolonoskopię i inne procedury. Dobre wyniki uzyskuje się na wczesnym etapie analizy krwi utajonej w kale, która dla celów profilaktycznych jest zalecana dla wszystkich osób powyżej 60 roku życia i dla osób, które miały raka w rodzinie.

Przerzutowy rak jelita grubego obejmuje tworzenie przerzutów, często wpływających na wątrobę, jako najbliżej i najłatwiej dostępnym narządem. W takim przypadku konieczne są testy wątroby i biopsja tkanki nowotworowej.

Główne etapy leczenia raka jelita grubego

Najczęściej ten rodzaj raka rozwija się wśród obywateli i zamożnych ludzi, których żywność jest bogata w białka zwierzęce, tłuszcze i produkty rafinowane, w tym cukier. Dlatego, aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie diety bogatej w błonnik roślinny i wolne węglowodany.

Leczenie raka w 70% przypadków zaczyna się od usunięcia guza. Jeśli guz znajduje się w odbycie lub w pobliżu odbytu, możliwa jest operacja odbytu. We wszystkich innych przypadkach przeprowadzona zostanie autopsja wnęki. Jeśli interwencja chirurgiczna nie może być wykonana ze względu na zły stan zdrowia i zmiany przerzutowe dużych tętnic, wskazana jest chemioterapia objawy raka jelita grubego Rak jelita grubego w połączeniu z radioterapią. Czasami te metody leczenia są pomocniczymi metodami niszczenia komórek złośliwych pozostających po operacji.

Ze względu na fakt, że choroba przez długi czas przebiega bezobjawowo i zwykle występuje w bardzo późnych stadiach, leczenie pozwala na przedłużenie życia pacjenta przez 7-8 miesięcy. Cały odcinek jelita może zostać usunięty, w wyniku czego pacjent będzie musiał nosić kalorymetrę przez resztę swojego życia - zbiornik na odchody przymocowane do jelita wyprowadzonego przez ścianę brzucha. Ogólnie rzecz biorąc, pełne wyleczenie z odpowiednim leczeniem następuje w 40% przypadków.