Badane jest badanie jelita za pomocą długiego, elastycznego aparatu wyposażonego w mikroskopijną kamerę wideo kolonoskopia . Ta procedura jest w większości przypadków nieprzyjemna dla pacjenta, a czasami bolesna z powodu konieczności wprowadzenia kolonoskopu do odbytu i przesunięcia go do kopuły kątnicy, jednocześnie pompując powietrze do jamy ustnej. Dlatego we współczesnych klinikach kolonoskopię najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Istnieją tylko 3 rodzaje premedykacji - miejscowe, ogólne znieczulenie i sedacja.

Kolonoskopia z miejscowym znieczuleniem

Rozważana metoda znieczulenia polega na leczeniu odbytu i końcówki kolonoskopu za pomocą miejscowego środka znieczulającego.

Technika ta jest praktykowana wszędzie, ale rzadko jest przyjmowana z zadowoleniem przez pacjentów. Takie znieczulenie tylko nieznacznie łagodzi bolesność zabiegu, ale dyskomfort odczuwany jest w pełni przez cały czas badania jelita. Szczególnie nieprzyjemne uczucia pojawiają się, gdy podczas kolonoskopii lekarz wykonuje biopsję wykrytych guzów lub polipy , szczypiąc kawałek wzrostu.

Czy kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym?

Ta technika premedykacji zapewnia absolutny komfort pacjenta, ponieważ jego świadomość jest całkowicie przygnębiona podczas zabiegu.

Pomimo pozornej atrakcyjności opisywanej metody znieczulenia, wiąże się z nią wiele niebezpieczeństw. Faktem jest, że znieczulenie ogólne zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań zarówno kolonoskopii, jak i samego znieczulenia. Ponadto pojawia się wiele trudności związanych z koniecznością ciągłego monitorowania stanu pacjenta. Dlatego diagnostyka przy użyciu ogólnej premedykacji odbywa się w kolonoskopia jelita w znieczuleniu ogólnym działanie przy przygotowywaniu całego wyposażenia, które może być wymagane w przypadku nieprzewidzianych komplikacji zdarzenia.

Kolonoskopia z częściowym znieczuleniem

Zalecaną i najlepszą opcją do znieczulenia do przeprowadzenia procedury diagnostycznej jest sedacja. Takie znieczulenie polega na wprowadzeniu pacjenta w stan senności poprzez stłumienie wszystkich nieprzyjemnych odczuć za pomocą narkotyków. W rezultacie podczas kolonoskopii bolesne odczucia są całkowicie nieobecne i nie ma nawet wspomnień i ewentualnego dyskomfortu. Tak więc osoba pozostaje w świadomości, a ryzyko rozwoju wszelkich komplikacji i konsekwencji znieczulenia jest minimalne.